14 Luty 2017

Palmira

Uratowanie Palmiry zależy od koordynacji wszystkich stron uczestniczących w działaniach zbrojnych w Syrii. Jak najszybsze wyzwolenie starożytnego miasta może zapobiec jego całkowitemu zniszczeniu – oznajmił w wywiadzie dla RIA Novosti szef Departamentu Starożytności i Muzeów Maamoun Abdulkarim.

Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało wcześniej wideo dowody na zniszczenie przez terrorystów Państwa Islamskiego (zakazane w Rosji ugrupowanie terrorystyczne) zabytków starożytnej Palmiry w Syrii. Po pierwszym zajęciu kompleksu historycznego przez terrorystów PI zachowało się około 80% dziedzictwa. Obecnie zdaniem wojskowych i naukowców Palmira może zostać zniszczona przez terrorystów doszczętnie. 

 „To wojna nie tylko z Syrią, jest to wojna światowa — o historię światową. Uważam osobiście, że wszystkie siły sojusznicze syryjskiej armii przy wsparciu Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji oraz inne strony, również znajdujące się w przestrzeni powietrznej Syrii, muszą być koordynowane bez względu na stosunki związane z kwestiami politycznymi dotyczącymi Syrii. Wyzwolenie Palmiry jest kwestią kultury i nauki, które łączą… Im szybciej zostanie wyzwolona Palmira, tym mniejsze szkody poniesie” — powiedział Abdulkarim. 

Dyrektor departamentu dziedzictwa kulturowego podkreślił, że odbudowa Palmiry jest możliwa. Ta kwestia jest badana przez syryjski zarząd kultury wspólnie z UNESCO, Rosją oraz szeregiem państw zachodnich zainteresowanych wartościami kultury światowej. 

„Sam uważam, że odbudowa wszystkiego w Palmirze w 100% jest niemożliwa, według syryjskiego archeologa są trzy warunki: wyzwolenie Palmiry z rąk islamistów, przywrócenie pokoju i bezpieczeństwa w Syrii oraz zakończenie badań i zapewnienie niezbędnego finansowania na szczeblu państwowym i międzynarodowym”.

„Mamy duże doświadczenie w odbudowie uszkodzonych budowli na przestrzeni XX wieku. W samym zarządzie dziedzictwa kulturowego pracuje 400 doświadczonych inżynierów, a mimo wszystko potrzebujemy zagranicznych specjalistów, w tym do podziału odpowiedzialności. Palmira to nie tylko strefa odpowiedzialności narodowej, ale również światowej” — dodał Maamoun Abdulkarim. 

 Dyrektor dziedzictwa kulturowego Syryjskiej Republiki Arabskiej podkreślił dużą chęć rosyjskich specjalistów z akademii nauk w Moskwie i muzeum Ermitażu udzielenia pomocy w odbudowie Palmiry. Według niego naukowcy z Rosji i Syrii już przeprowadzili szereg konsultacji. „Nasi rosyjscy przyjaciele znajdą się wśród innych zagranicznych ekspertów razem z nami w kwestii odbudowy nie tylko Palmiry, ale również innych miejsc przy koordynacji z UNESCO i naszym zarządem” — podsumował Abdulkarim. 

Po pierwszym zajęciu Palmiry terroryści zniszczyli takie starożytne zabytki, jak świątynie Bela i Baal-Szamina, Łuk Triumfalny i kolumny w Dolinie Grobów. Ucierpiały także budynki Cytadeli i Salah ad-Dina oraz muzeum narodowe. W połowie grudnia 2016 roku terroryści ponownie zajęli miasto i ruiny historyczne. Syryjskie media opublikowały w styczniu dane o nowych zniszczeniach pomników architektury. 

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201702144836220-Syria-zniszczone-zabytki-starozytnosci/

———————————————

Trzeba by zacząć od tego – kogo reprezentują terroryści z tzw. “Państwa Islamskiego”, nie mające nawet swego terytorium. Kogoś muszą reprezentować, bo przecież ktoś ich tak hojnie, od samego początku – sponsoruje, a jak sponsoruje to i wymaga… Teraz, komu tak bardzo zależy, by zniszczyć stare świadectwo kulturowe, świadczące o narodach asyryjskich, w czasie kiedy żydzi byli w stanie zalążku. Te stare zabytki świadczące o dziedzictwie kulturowym Syrii – kogoś bardzo niepokoją. To nie tzw. państwo islamskie jest zainteresowane niszczeniem starej kutury asyryjskiej. I tu, powiedzmy szczerze – przecież to by było niewygodne i podważało by w przyszłości tworzonego “wielkiego Izraela”. I to najprawdopodobniej jest przyczyną niszczenia, za wszelką cenę, tej starej kultury asyryjskiej, by nie blokowała nowej żydowskiej historii…

St. Fiut