16 Luty 2017

MSZ Rosji przypomniało obywatelom kraju o zagrożeniu zatrzymania lub aresztowania na wniosek służb specjalnych USA w krajach trzecich.

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych opublikowali dokument, w którym ostrzegają, że na prośbę amerykańskich władz Rosjanie mogą być ścigani i zatrzymywani.

 „Mimo naszych wielokrotnych wezwań do uruchomienia rosyjsko-amerykańskiej współpracy między właściwymi organami na podstawie dwustronnego Traktatu o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych (z 1999 roku) wciąż odnotowujemy przypadki niedopuszczalnych praktyk «polowania» na Rosjan na całym świecie” — zaznaczają dyplomaci.

Resort przypomina, że zdarzały się również przypadki porwań obywateli Rosji. Podano przykład Konstantina Jaroszenki, który potajemnie został zatrzymany w Liberii i wywieziony do Stanów Zjednoczonych, a także Romana Selezniewa, który został zatrzymany na Malediwach, a teraz jest przetrzymywany w Seattle.

„Jest ponad trzydzieści takich incydentów. W 2016 roku do USA ekstradowano czterech rosyjskich obywateli: Senacha, Siergiejewa i Sierowa z Finlandii i Wartaniana z Norwegii. Z najnowszych przykładów można przytoczyć niedawne aresztowanie (Stanisława) Lisowa w Hiszpanii” — czytamy w oświadczeniu.

 Po aresztowaniu i ekstradycji Rosjanie zderzają się z uprzedzeniem w Stanach Zjednoczonych, a ponadto są oni różnymi sposobami nakłaniani do przyznania się do winy. W przypadku odmowy Rosjanie są skazywani na ogromne kary więzienia, tak jak to się stało z Jaroszenką i Butem, przypomina ministerstwo.

MSZ podkreśliło, że rosyjscy dyplomaci dokładają wszelkich starań w celu ochrony praw obywateli oraz zapewnią im pomoc w razie potrzeby.

„Jednakże w świetle powyższych okoliczności usilnie zalecamy obywatelom Rosji w planowaniu podróży za granicę, aby starannie rozważyli wszelkie zagrożenia, zwłaszcza jeśli są podstawy, aby podejrzewać, że istnieją wobec nich pretensje ze strony amerykańskich organów ścigania” — podsumował resort.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201702164850653-sputnik-rosja-usa-zatrzymania/

—————————————-