20 Kwiecień 2017

USA są gotowe dołożyć starań do uregulowania konfliktu w Jemenie poprzez przeprowadzenie rozmów – oznajmił szef Pentagonu James Mattis podczas swojej pierwszej wizyty w Arabii Saudyjskiej. Jak podaje Reuters, Mattis podkreślił, że w Jemenie nadal giną niewinni ludzie, temu trzeba położyć kres.

Jeden z szefów rządzącej w Jemenie partii Generalny Kongres Ludowy Muhammad Anam poinformował agencję Sputnik, że USA zwiększają pomoc koalicji międzynarodowej z Arabią Saudyjską na czele, aby wpłynąć na sytuację w Jemenie. W tym samym celu Amerykanie przerzucają bojowników [czytaj terrorystów – ad] z Syrii i Iraku do Jemenu.

„Ameryka od dawna uczestniczy w jemeńskim konflikcie. Od marca 2015 roku udziela wsparcia wojskowego Arabii Saudyjskiej. Prawdopodobnie ostrzały cywilów, w których zginęły kobiety i dzieci, stały się powodem do większego zaangażowania Ameryki w konflikt. Padło oficjalne wezwanie do walki z terrorystami z Al Kaidy i Daesh. Jednak USA wspierają tych terrorystów w Jemenie tak samo, jak wspierają ich w Syrii i Iraku”.

„Arabia Saudyjska to tylko narzędzie w rękach amerykańskich polityków. Działania obu krajów są nakierowane na realizację interesów politycznych. Tylko Jemeńczycy prowadzą prawdziwą wojnę z terrorystami”. Muhammad Anam dodał, że Kongres ostrzegał Donalda Trumpa przed skutkami wsparcia Arabii Saudyjskiej i Hadi (Abdrabbuh Mansour Hadi — były prezydent Jemenu, który obecnie przebywa w Arabii Saudyjskiej — red.). Jednym z celów stworzenia i wsparcia przez Amerykę organizacji terrorystycznych była walka z interesami Rosji — uważa jemeński polityk. 

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201704205286911-USA-Jemen-Arabia-Saudyjska/
————————————