26 Maj 2017

Transport pięciu ukraińskich czołgów wraz z załogami (!) wjechał do Polski i przejechał wiele kilometrów po krajowych drogach bez jakiegokolwiek nadzoru naszych służb – wynika z informacji tvn24.pl. Dopiero policja – z własnej inicjatywy – odnalazła konwój i objęła go „dyskretną obserwacją”.

Ukraińscy czołgiści pojawili się na jednym z przejść granicznych w pierwszych dniach maja. Straż graniczna sprawdziła dokumenty i otworzyła szlabany przed kolumną lawet, na których przewożono pięć czołgów T-64 BM. – Papiery były w porządku, mieli odpowiednie zgody. Problem w tym, że nie było jakiegokolwiek nadzoru nad tym transportem. A powinien być objęty obserwacją na całej długości trasy – mówi nam zastrzegający sobie anonimowość urzędnik MSWiA.

Ukraińcy podróżowali do Niemiec na zawody, które odbywały się na poligonie amerykańskiej armii Grafenwoehr Training Area niedaleko Eschenbach na południu Niemiec. Zadaliśmy pytania o transport czołgów Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, które odpowiada za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju. Odpowiedzi udzieliła nam jednak Komenda Główna Policji. – W trosce o bezpieczeństwo, realizując ustawowe obowiązki związane między innymi z ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnieniem spokoju w miejscach publicznych oraz w ruchu drogowym, polska policja monitorowała z własnej inicjatywy przejazd kolumny z transportem wojskowym przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – wynika z odpowiedzi przekazanych przez pion prasowy policji. Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że sytuacja była „krytyczna”. – Policję poinformowała Straż Graniczna.

Funkcjonariusze poszukiwali transportu, który już podróżował po kraju. To jakiś absurd, że obce czołgi mogą poruszać się bez żadnego nadzoru – mówi nam doświadczony urzędnik z MSWiA.

(Na podst. TVN24)

Komentarz Redakcji xportal.pl: Nic dziwnego, że transport nie wzbudził podejrzeń. Polacy myśleli, że jedzie na złom, a w rzeczywistości Ukraińcy wybrali się na NATO-wskie zawody prezentować swoje taktyczne zdolności w zajmowaniu ostatniego miejsca.

 Za: http://xportal.pl/?p=29399

—————————————–