19 Czerwiec 2017

Rosyjskie MO poinformowało, że od dzisiaj zrywa współpracę z USA w Syrii w ramach memorandum o zapobieganiu incydentom w przestrzeni powietrznej nad Syrią.

 Likwidacja syryjskiego samolotu przezkoalicję kierowaną przez USAto cyniczne naruszenie suwerenności Syrii — poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji.

— Rosja żąda przeprowadzenia szczegółowego śledztwa ws. incydentu z syryjskim niszczycielem oraz przedstawienia jego rezultatów — poinformowano w komunikacie ministerstwa.

Od tej pory jakiekolwiek samoloty i drony wypełniające misje bojowe w Syrii będą eskortowane przez rosyjskie systemy obrony powietrznej — czytamy w komunikacie MO Rosji.

Kierowana przez USA koalicja do walki z Państwem Islamskim potwierdziła wcześniej, że zestrzeliła syryjski Su-22 w prowincji Rakka, który rzekomo zrzucił bombę w pobliżu lokalizacji opozycji. Damaszek z kolei poinformował, że samolot wypełniał misję przeciwko PI.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony nazwało zestrzelenie przez USA syryjskiego samolotu agresją.

— Zniszczenie samolotu syryjskich sił powietrznych przez amerykańskie lotnictwo w przestrzeni powietrznej Syrii to cyniczne naruszenie suwerenności Syryjskiej Republiki Arabskiej — głosi komunikat ministerstwa.

— Niejednokrotne działania bojowe amerykańskiego lotnictwa pod przykrywką „walki z terroryzmem”, skierowane przeciw legalnym siłom zbrojnym państwa, które jest członkiem ONZ, są najostrzejszym naruszeniem prawa międzynarodowego — dodano w rosyjskim ministerstwie.

Wiceszef Komitetu Rady Federacji ds. Obrony i Bezpieczeństwa Franc Klincewicz oświadczył, że działania USA to „prowokacja wymierzanie Rosji”.

— To jasne, że o żadnej obronie nie ma tu mowy. Otwarta agresja i prowokacja. Przy czym prowokują przede wszystkim Rosję — powiedział Klincewicz.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201706195700295-Sputnik-Rosja-USA-srwanie-wspolpracy/

———————————————–