12 Listopad 2017

Damaszek wysłał dwa listy do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego ONZ z żądaniem podjęcia kroków w celu zapobiegnięcia „zbrodniom wojennym” koalicji międzynarodowej pod wodzą USA – podano w komunikacie prasowym syryjskiego MSZ.

Wcześniej poinformowano, że w ubiegłą sobotę samoloty koalicji zbombardowały syryjską wioskę w prowincji Dajr az-Zaur na granicy z Irakiem. Zginęło 10 cywilów.

„Rząd Syrii wzywa Radę Bezpieczeństwa ONZ do natychmiastowego powstrzymania potwornych zbrodni bezprawnej koalicji wobec niewinnych cywilów i podjęcia działań, aby zapobiec zbrodniom przeciwko narodowi syryjskiemu i suwerenności Syrii” – podano w dokumencie.

MSZ podkreśliło, że działania koalicji mają na celu stworzenie przeszkód dla syryjskiej armii i jej sojuszników w walce z ISIS.

„Rząd Syrii kategorycznie potępia agresję «koalicji międzynarodowej» i zbrodnie wojenne, które popełnia ona wobec syryjskiej ludności cywilnej w prowincjach Dajr az-Zaur i Ar-Rakka” – podano w komunikacie.

Wcześniej ambasada Syrii przy ONZ wysłała analogiczne pisma, w których oskarżyła koalicję o to, że zabezpieczała wycofywanie się dżihadystów z Państwa Islamskiego z Rakki i Dajr az-Zaur podczas operacji wyzwalania tych miast.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201711126692267-sputnik-syria-onz-koalicja-miedzynarodowa/

————————————————