14 Listopad 2017

Stany Zjednoczone odmówiły ataku lotniczego na siły PI opuszczające syryjski Abu Kamal, informuje Ministerstwo Obrony.

Amerykanie powołali się na to, że terroryści „dobrowolnie poddali się w niewolę” i teraz podlegają postanowieniom Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych.

Jednocześnie dowództwo rosyjskiej grupy spytało, dlaczego terroryści ze sprzętem bojowym i ciężką bronią przegrupowują się w strefie kontrolowanej przez międzynarodową koalicję. Terroryści zamierzali przeprowadzić nowe ataki na syryjskie oddziały w rejonie Abu Kamal. Amerykanie nie byli w stanie odpowiedzieć.

Ponadto samoloty koalicji próbowały „przeszkodzić” lotnictwu Sił Powietrzno-Kosmicznych w rejonie Abu Kamal: weszły w ​​przestrzeń powietrzną nad 15-kilometrową strefą wokół miasta. USA chciały bezpiecznie wyprowadzić wycofujących się terrorystów spod ostrzału wojsk rządowych.

Ministerstwo Obrony dodało, że ofensywa syryjskich wojsk w Abu Kamal przerwała amerykańskie plany stworzenia władz poza kontrolą Damaszku na wschodnim brzegu Eufratu. W roli „proamerykańskich” sił kontrolujących miasto mieli wystąpić terroryści PI, „przemalowani w barwy Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF)”. Potwierdzają to znalezione w Abu Kamal flagi używane przez SDF.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201711146706031-sputnik-usa-syria-abu-kamal-pi/

——————————————————————-