9 Styczeń 2018

Pierwsza partia gazu z „Jamału LNG” zostanie dostarczona do USA, pisze gazeta „Kommiersant”.

Według gazety tankowiec gazowy Gaselys francuskiej firmy Engie udał się z brytyjskiego portu Isle of Greene do amerykańskiego terminalu Everett, położonego niedaleko Bostonu. Według rozmówców gazety wśród kupców Gaselys transportuje właśnie rosyjski gaz.

 Pierwszy gazowiec z rosyjskim LNG wypłynął z portu na Jamale

Tankowiec został załadowany w brytyjskim porcie natychmiast po tym, jak pod koniec grudnia rozładowano tam tankowiec „Christophe de Margerie” z pierwszą partią rosyjskiego LNG. 

Gaselys ma przybyć do Stanów Zjednoczonych 22 stycznia.

Jak pisze „Kommiersant”, „taką dziwną umowę” postanowiono zawrzeć z powodu rosnących cen gazu na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych do bezprecedensowego poziomu 6,3 tysięcy dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Do ​​wzrostu cen doprowadziły ekstremalne warunki pogodowe, w szczególności burza śnieżna.

Najpierw „Novatek”, udziałowiec „Jamał LNG”, planował wysłać pierwszą partię LNG na rynek azjatycki. Jako możliwego nabywcę wymieniano chiński CNPC. Następnie szef firmy Leonid Michelson powiedział, że partia trafi do „córki” firmy — Novatek Gas & Power. Później poinformowano, że zostanie wysłany do handlowej „córki” malezyjskiej Petronas.

Fakt, że ostatecznym nabywcą była firma Engie, wynika z tego, że firma ma zarezerwowaną zdolność do regazyfikacji w terminalu Everett na 6,9 miliarda metrów sześciennych rocznie — podkreśla „Kommiersant”.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201801097073345-sputnik-usa-rosja-gaz-lng/

———————————————