20 Luty 2018

Artykuł ten, zamieszczam po raz drugi. Pierwszy raz zamieściłem ponad dwa miesiące temu, ale “niewidzialni opiekunowie” skasowali, więc zamieszczam jeszcze raz… – Red.

Najdonioślejsze październikowe wydarzenie w KRLD to, moim zdaniem, uroczyste zakończenie zagospodarowania Płaskowyżu Sepho. Symboliczne rozpoczęcie tego zadania miało miejsce 22 września 2012. W ciągu niecałych pięciu lat przekształcono ponad 50 tys. hektarów nieużytków w użytki zielone, będące bazą paszową hodowli bydła, owiec etc. Pobudować trzeba było setki obiektów gospodarczych i domy mieszkalne dla ponad tysiąca rodzin:

10-17-1.jpg

Powstały też liczne obiekty użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły, ośrodki zdrowia, placówki kultury) a także zakłady przetwórstwa mięsa i mleka oraz produkcji pasz. Wykonano ponad 2 tys. km różnych dróg, 360 km rowów melioracyjnych i kilkanaście zbiorników wodnych:

10-17-2.jpg

Zagospodarowanie Płaskowyżu Sepho jest ogromnym sukcesem, zasługującym na oddzielną publikację. Tu wspomnę więc jeszcze tylko, że na uroczystości zakończenia zadania obecny był premier Pak Pong Ju (78 lat – podziwiam jego kondycję), wicepremier i minister rolnictwa Pak Jong Nam, wysocy przedstawiciele centralnych i prowincjonalnych władz partyjnych oraz inni dostojnicy. Zainteresowanym polecam film(link zewnętrzny), w którym jest dużo zdjęć wybudowanych obiektów.

W październiku Szanowny Przywódca Kim Dzong Un wizytował Fabrykę Obuwia Ryuwon. Powstała ona w 1988 roku, ale teraz przeszła modernizację. Fabryka produkuje obuwie dziecięce, młodzieżowe i sportowe. Po modernizacji prezentuje się wspaniale:

10-17-3.jpg

W środku jest równie piękna i nowoczesna, co można obejrzeć na YouTube(link zewnętrzny). Pozwolę sobie wkleić poniżej jeden kadr (z 6:40):

10-17-4.jpg

Szanowny Przywódca wraz z towarzyszącymi osobami jest na dachu fabryki. Za jego plecami widzimy mnóstwo paneli fotowoltaicznych. Zmodernizowana fabryka polega na własnym prądzie. Wydaje mi się, że w KRLD jest to coraz powszechniejsze. Gdyby gdziekolwiek na świecie tak robiono, zachwytom nie byłoby końca. No ale skoro to w KRLD, to trzeba przemilczeć.

Kolejną zmodernizowaną fabryką, którą w październiku wizytował Szanowny Przywódca, jest Fabryka Kosmetyków w Pjongjangu. Zainteresowanym polecamartykuł po polsku i z wieloma zdjęciami(link zewnętrzny) oraz materiał na YouTube(link zewnętrzny), niestety, po koreańsku. Jeśli ktoś gustuje w niezbyt mądrych materiałach, to polecam też “Wyborczą(link zewnętrzny)“, “Rzeczpospolitą(link zewnętrzny)” i “TVN(link zewnętrzny)“.

Odesławszy do tylu publikacji, sam zajmę się snuciem domysłów. Poniżej zdjęcie fabryki kosmetyków (kadr z materiału na YouTube):

10-17-5.jpg

Zwracam uwagę nie tylko na piękno budynku fabrycznego, ale także na jakieś dziwne rzeczy na dachach tylnych budynków (prawego i lewego). Moim zdaniem jest to fotowoltaika, czyli fabryka korzysta z własnego prądu. Wydaje mi się też, że za wielkim świetlikiem na okrągłym obiekcie z pierwszego planu widać sześć zestawów solarnych do grzania wody. Polecam też drugie zdjęcie fabryki:

10-17-6.jpg

Z prawej u dołu widać plac zabaw. Domyślam się więc, że jest tam zakładowe przedszkole. Pracująca w fabryce mama przedszkolaka, mieszkająca np. w zielonym budynku za przedszkolem, potrzebuje jakieś pięć minut na odprowadzenie dziecka do przedszkola i dojście do pracy. Tyle samo na odebranie dziecka i powrót do domu. Docenią to u nas ci, którzy każdego ranka na doprowadzenie dziecka do przedszkola i dotarcie do pracy tracą godzinę do dwóch i tyle samo po południu przy powrocie do domu.

Warto też spojrzeć na dach budynku, w którym jest domniemane przedszkole. Na tym dachu widać szklarnię. Dzieci w przedszkolu mają więc cały rok świeże warzywa. Zapewne także pracownicy fabryki, bo domyślać się należy, że kuchnia pracująca dla przedszkola przygotowuje także obiady dla pracowników fabryki.

We wrześniowych nowościach z KRLD zastanawiałem się, czy wspaniałe trio czołowych pjongjangskich zespołów estradowych (Moranbong Band i Wangjaesan oraz State Merited Chorus), które wystąpiło już w Wŏnsan (stolica prowincji Kangwŏn) oraz w Hamhŭng (stolicy prowincji Hamgyŏng Południowy), będzie występować we wszystkich prowincjach. W październiku zespoły wystąpiły w Kanggye (stolica prowincji Chagang(link zewnętrzny)) i w Anju (miasto powiatowe w prowincjiP’yŏngan Południowy(link zewnętrzny)). Poniżej zdjęcie z koncertu w Kanggye:

10-17-7.jpg

Koncert odbywał się w hali widowiskowo-sportowej tamtejszej fabryki traktorów. A tak wygląda kryta pływalnia tejże fabryki traktorów:

10-17-8.jpg

I na koniec Kanggye nocą (ciemności egipskie):

10-17-9.jpg

A tak wygląda tłum szkieletów obciągniętych skórą i ubranych w łachmany, spieszących drogą wśród ruder do baraku teatralnego w Anju:

10-17-10.jpg

I na koniec jeszcze zdjęcie z wnętrza baraku teatralnego w powiatowym Anju:

10-17-11.jpg

Faktycznie, poza Pjongjangiem, który jest “wielką iluzją”, czyli fałszywym oknem wystawowym, w KRLD już tylko sama bida z nędzą. Pozostaje dla mnie zagadką, dlaczego ludzie tak łatwo dają się nabierać na sieczkę z jankeskich korytek.

Piotr Badura

Za: http://www.prawica.net/8944

—————————————————————-