12 Marzec 2018

 Oddziałom syryjskiej armii udało się wkroczyć głęboko do Wschodniej Ghuty i rozdzielić obszary kontrolowane przez islamistów na trzy mniejsze „kotły”.

Wschodnia Ghuta, na przedmieściach syryjskiej stolicy Damaszku, od lat była kontrolowana przez całą koalicję antyrządowych, islamistycznych ugrupowań zbrojnych, w tym syryjskie skrzydło Al-Kaidy – Tahrir asz-Szam. Stanowiło do istotny problem dla władz Syrii bowiem bojówkarze byli zdolni do ostrzału moździerzowego samego centrum miasta, co też wielokrotnie czynili. Dlatego też po opanowaniu większości terytorium kraju i zabezpieczeniu szlaków komunikacyjnych, priorytetem dla syryjskiego sztabu stało się przejęcie kontroli nad wschodnimi przedmieściami stolicy.

Ofensywa we Wschodniej Ghucie ruszyła dwa tygodnie temu i już przyniosła zdecydowany sukces. Jak podlicza portal Al Masdar News siły rządowe wyzwoliły już 60% jej obszaru. Natarcie prowadzone jednocześnie z kierunków wschodniego i zachodniego doprowadziło w niedzielę do podzielenia terenu kontrolowanego przez islamistów na trzy mniejsze „kotły” w których teraz są oblężeni.

Wraz z postępami ofensywy syryjskiej armii na ulice Wschodniej Ghuty, także kwartałów kontrolowanych przez islamistów, wychodzą tłumy ludzi z flagami państwowymi, domagający się od bojówkarzy jak najszybszego zawieszenia broni i opuszczenia dzielnic Wschodniej Ghuty. Portal Al Masdar News twierdzi, że islamiści z organizacji Fajlaq ar-Rarhman otworzyli ogień do jednej z takich demonstracji w dystrykcie Kafr Batna, na skutek czego zginął jeden z manifestujących.

Siły rządowe wstrzymały operacje bojowe. Trwają negocjacje na temat złożenia broni przez bojówkarzy lub ich ewakuacji na inne tereny kontrolowane przez ugrupowania antyrządowe.

 

========================================
 Emergence of more demonstrations in support of Syrian army,
demanding Islamist rebels to get out . Huge
embarrassment to Western media who lied all along that the
people of East Ghouta despised legitimate government.
======================================
 
 

almasdarnews.com/twitter.com/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/sukces-syryjskiej-armii-islamscy-bojownicy-pod-damaszkiem-oblezeni-vide-foto-mapa/

———————————————————–