10 Kwiecień 2018

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Syrii zaprosiło Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) do przeprowadzenia inspekcji w Dumie, gdzie rzekomo doszło do ataku chemicznego – poinformowała agencja Sana, powołując się na źródło w resorcie. 

Rozmówca agencji powiedział, że Damaszek zwrócił się do OPCW o zbadanie „zarzutów dotyczących incydentu z domniemanym użyciem broni chemicznej (w Dumie – przyp. red.)”. 

Jak dodał, władze są gotowe „zapewnić wszelką niezbędną pomoc misji”. Jednocześnie Damaszek ma nadzieję, iż OPCW przedstawi „wiarygodne i konkretne dowody”, a praca misji będzie możliwie jak najbardziej przejrzysta.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w najbliższym czasie skieruje swoich ekspertów do syryjskiej Dumy.

Sekretariat techniczny OPCW poprosił władze Syryjskiej Arabskiej Republiki, aby podjęły niezbędne środki w celu rozmieszczenia w kraju grupy ekspertów — czytamy w oświadczeniu OPCW.

Jak podkreślono decyzja zbiegła się z prośbą  Damaszku i Moskwy  o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie rzekomego stosowania broni chemicznej w Dumie.

„Grupa przygotowuje się do wyjazdu do Syrii w najbliższym czasie” — powiedziano w służbie prasowej.

W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiły się doniesienia o użyciu broni chemicznej w syryjskiej Dumie. Kraje zachodnie oskarżył o zajście Damaszek. 

Z kolei amerykańskie kierownictwo ogłosiło, że zastanawia się nad „militarną reakcją” na działania sił rządowych. Jednocześnie nie wzięto pod uwagę argumentów przemawiających za brakiem zaangażowania syryjskiego rządu. W poniedziałek Donald Trump oświadczył, że w ciągu 48 godzin podejmie decyzję o środkach przeciwko władzom Syrii.

Moskwa zaprzeczyła doniesieniom o bombie wypełnionej chlorem, którą wojska syryjskie miały zrzucić we Wschodniej Gucie. Rosyjskie MSZ poinformowało, że celem takich wiadomości jest ochrona terrorystów i usprawiedliwienie ewentualnych ataków z zewnątrz.

Centrum Pojednania Stron Konfliktu w Syrii również zaprzeczyło, aby użyto broni chemicznej w tym syryjskim regionie. Specjaliści centrum pojechali na miejsce zdarzenia i nie znaleźli śladów substancji chemicznej. Do lokalnych szpitali też nie trafili pacjenci z objawami zatrucia trującymi substancjami.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201804107737692-sputnik-syria-opcw-atak-chemiczny/

——————————————————-