1 Maj 2018

Nowojorska Polonia zaniepokojona planami usunięcia Pomnika Katyńskiego w Jersey City. 11-metrowy monument stojący w centrum miasta może trafić do magazynu. Deweloperzy planują bowiem zamienić to miejsce w park.

O planach Polonia dowiedziała się z gazet. Nasi rodacy natychmiast zareagowali. Wskazali, że po wybudowaniu parku pomnik powinien wrócić na swoje miejsce.

Przedstawiciel władz miasta James Solomon przyznał, że sprawa nie była konsultowana z przedstawicielami Polonii. Radny Rick Boggiano nie krył oburzenia, że tak ważną decyzję podjęto bez konsultacji z fundatorami pomnika.

Autorem monumentu jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński. Pomnik składa się z granitowego cokołu o wadze 120 ton, na którym znajduje się wykonana z brązu postać zakneblowanego żołnierza z rękami związanymi z tyłu, z wbitym w plecy bagnetem nasadzonym na karabin. Rzeźba żołnierza ma wagę 6 ton. Uroczyście odsłonięto ją 19 maja 1991 roku.

https://www.magnapolonia.org/polonia-amerykanska-protestuje-przeciwko-planom-usuniecia-pomnika-katynskiego-w-jersey-city/

——————————

Pomnik ma wysokość ok. 12 metrów. Składa się z granitowego cokołu, na którym znajduje się wykonana z brązu postać zakneblowanego żołnierza z rękami związanymi z tyłu, z wbitym w plecy bagnetem nasadzonym na karabin. Na przedniej części cokołu znajduje się napis KATYŃ i data 1940, a na jego wschodniej części płaskorzeźba upamiętniająca głodujących Polaków zesłanych na Syberię.

– Jestem od wielu lat związana z tym pomnikiem emocjonalnie. W komitecie budowy był m.in. mój stryj Lucjan Rutkowski, który służył w armii Andersa. Aktywny był sybirak Stanisław Paszul i kilka innych osób z Jersey City, a także Krzysztof Nowak. Większość zebranych funduszy pochodziła od członków Komitetu – mówiła Urbankowska.

Miejsce na pomnik z widokiem na bliźniacze wieże World Trade Center wyznaczył poprzedni burmistrz Jersey City. – Teren z opuszczonymi fabrykami nie był w tamtym czasie atrakcyjny. Nikt się wzniesieniu pomnika nie przeciwstawiał – zaznaczyła działaczka. Z czasem sytuacja się zmieniła. Kiedy w kwietniu 1991 roku nastąpiło odsłonięcie pomnika, otaczające go tereny były już bardziej atrakcyjne. Stanęły tam gmachy m.in. Donalda Trumpa, a także obiekty Wall Street.

– W reakcji na obecne plany usunięcia pomnika, które rozeszły się pocztą pantoflową, momentalnie wystosowaliśmy pismo do władz miasta. Argumentowaliśmy, że jakiekolwiek plany powinny być konsultowane z naszym komitetem – mówiła Urbankowska. Zaznaczyła, że dotychczas władze New Jersey nie przekazały Polonii żadnej odpowiedzi. Stąd tak bardzo zbulwersowało działaczy oświadczenie obecnego burmistrza.

O zamiarach władz poinformował Polaków telefonicznie radny miejski James Salomon 6 kwietnia, na dwa dni przed tradycyjną uroczystością polonijną, odbywającą się przed pomnikiem z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. – Powiadomił mnie, że ma złą wiadomość, ponieważ zgodnie z pogłoskami pomnik zostanie usunięty. Są plany utworzenia zielonej przestrzeni, co zakłada usunięcie lub przemieszczenia pomnika, bo jego obecność kłóci się z tymi planami – podkreślił przewodniczący Komitetu Pomnika Katyńskiego, emerytowany adwokat Krzysztof Nowak.

Według prezesa Komitetu Katyńskiego Krzysztofa Nowaka, decyzja została podjęta bez uzgodnień z przedstawicielami Polonii. W związku z tym, że władze miasta nie chcą rozmawiać z Polakami, ci postanowili skierować sprawę na drogę prawną. „Prawo jest po naszej stronie. Postawiliśmy pomnik na podstawie zarządzenia wydanego 13 kwietnia 1987 roku przez Radę Miejską Jersey City” – powiedział Nowak Polskiej Agencji Prasowej.

—————————————-