16 Maj 2018

Rosja obawia się, że po wycofaniu się amerykańskich żołnierzy z Syrii na kontrolowanych przez nich obszarach może odrodzić się Państwo Islamskie – powiedział na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ p.o. ambasadora Rosji przy organizacji Dmitrij Polański. 

„Zanim zaczniecie oskarżać Rosję i Irak, powiedźcie, na jakiej podstawie siły amerykańskie są obecne w Syrii i jaki jest ich prawdziwy cel? Kontrolowane przez nie obszary zamieniły się w szare strefy, w których ekstremiści różnych maści i jawni terroryści czują się swobodnie” – powiedział dyplomata.

„Przeciwko nim nie przeprowadza się żadnego śledztwa, kraju pochodzenia terrorystów też nie ujawniono” – dodał.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa na briefingu 16 maja powiedziała, że Rosja widzi ryzyko odrodzenia się ISIS w syryjskim dorzeczu Eufratu z milczącym przyzwoleniem Stanów Zjednoczonych. Jak podkreśliła, Moskwa zwróciła uwagę, że USA milczą na temat tego, co stało się z tysiącami rebeliantów-terrorystów, którzy zostali zatrzymani przez koalicję pod wodzą Stanów Zjednoczonych i kurdyjskie siły demokratyczne Syrii.

Prezydent Syrii Baszar al-Asad oskarżył USA o wspieranie terrorystów. Damaszek wielokrotnie powtarzał, że amerykańskie wojska przebywają na terytorium Syrii nielegalnie. 

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201805167978394-sputnik-rosja-usa-syria-szare-strefy/

———————————————–