4 Czerwiec 2018

Według zwierzchnika grekokatolików na świecie trwanie przy Kościele greckokatolickim pozwala Ukraińcom na zachowanie swojej narodowej tożsamości.

W sobotę 2. czerwca br. we wrocławskiej katedrze greckokatolickiej odbyło się spotkanie zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława Szewczuka z młodzieżą. Władyka wezwał młodych Ukraińców w Polsce do zachowywania swojej wiary i kultury a także „dzielenia się swoim duchowym bogactwem” z innymi.

Jak podała służba prasowa UKGK po nabożeństwie w soborze Podwyższenia Krzyża Pańskiego odbyła się szczera i luźna dyskusja hierarchy z licznie zgromadzoną ukraińską młodzieżą. Władyka odpowiadał na pytania młodych ludzi.

Abp. Szewczuk wezwał ich m.in. do bycia sobą i pozostania wiernymi swoim duchowym i narodowym korzeniom. „Z doświadczenia naszej diaspory można powiedzieć, że pozostają sobą tylko ci, którzy są w Kościele” – mówił Swiatosław. Według niego ci, którzy rozluźnili swoje związki z cerkwią, „zagubili się wskutek szybkich asymilacyjnych procesów”.

Zwierzchnik grekokatolików podkreślał wagę nauczania swoich dzieci języka ukraińskiego i przekazywania swojej wiary. „W związku z powszechnym w Polsce zjawiskiem mieszanych rodzin wielebny Swiatosław prosił Ukraińców nie tylko o zachowanie swojej wiary i kultury, ale także o dzielenie się swoim duchowym bogactwem z innymi ludźmi”. – napisała służba prasowa UGKC.

Jak twierdzi służba prasowa UKGK, spośród wiernych, którzy zabrali głos, szczególne wrażenie zrobiło świadectwo Natalii pochodzącej spod Ługańska, która opowiedziała o swojej wierze a także o tym, jak odnalazła swoją ukraińską i chrześcijańską tożsamość dzięki spotkaniu z Kościołem Greckokatolickim na Ukrainie. Po wyemigrowaniu do Polski Ukrainka kontynuuje swoje zaangażowanie w życie wspólnoty greckokatolickiej.

Na zakończenie arcybiskup zachęcał młodych ludzi do szukania Boga we wszystkich okolicznościach życia, szczególnie w chwilach samotności, duchowego przygnębienia i różnego rodzaju trudnościach.

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/polska/zwierzchnik-grekokatolikow-wezwal-ukraincow-w-polsce-by-opierali-sie-asymilacji/?utm_source=notification&utm_medium=browser

————————————————————

Cytuje: “Wezwał Ukraińców w Polsce, by opierali się asymilacji”. – To ta sama metoda jak u żydów, tzn. by tworzyli odrębny naród w danym państwie – “państwo w państwie”. Czy nie za dużo rządzący polską pozwalają obcym panoszyć się w Polsce??? Bo z tego co obserwuje, to właśnie taki jest cel agentów obcego wpływu przy władzy w Polsce [od okrągłego stołu – od 1989 r.], by zniszczyć słowiańską tożsamość, a zastąpić ją obcymi naleciałościami, szczególnie żydami, bo przecież z Ukrainy masowo przybywają do Polski żydzi z paszportami ukraińskimi… 

St. F.