4 Lipiec 2018

Akcja na rzecz obrony Konstantyna Jaroszenki

Rosyjski pilot Konstantin Jaroszenko, który odsiaduje 20-letni wyrok w Stanach Zjednoczonych, napisał do Komisarza Praw Człowieka w Federacji Rosyjskiej Tatiany Moskalkowej list, w którym opowiedział o torturach i pogorszeniu swojego zdrowia.

„Bardzo chciałbym, aby odbył się prawdziwy proces z wymienieniem wszystkich zdarzeń, jakie miały w tym czasie miejsce ze mną i wokół mnie, ale nie tak jak odbywał się „demokratyczny, otwarty i uczciwy” proces w Stanach Zjednoczonych” — napisał w liście przekazanym Sputnikowi przez sekretarza prasowego urzędniczki. Według Jaroszenki, zakazano mu wspomninać w amerykańskim sądzie o porwaniu, torturowaniu i innych „poważnych sprawach”, które, według niego, władze Stanów Zjednoczonych próbują ukryć przed opinią publiczną.

Jaroszenko powiedział, że agenci na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych porwali i przetrzymywali go od dnia 28 maja 2010 roku. Według słów pilota, był on torturowany i bity.

„Już od wielu lat proszę, na podstawie przepisów dotyczących świadczenia opieki stomatologicznej Biura Więziennictwa, żeby wstawiono mi wybite przez amerykańskich agentów podczas tortur i utracone w wyniku nie udzielenia niezbędnej pomocy i złego odżywiania zęby, implanty lub protezy. <…> Nie mogę gryźć” — opowiada pilot. Podsumowując, Jaroszenko dziękuje Moskalkowej za próbę pomocy w przywróceniu jego praw.

Konstantin Jaroszenko został aresztowany 28 maja 2010 w Liberii, a następnie wywieziony do Stanów Zjednoczonych. Władze USA oskarżyły go o przygotowanie spisku w celu dostawy dużej partii narkotyków do Stanów Zjednoczonych.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201807048310809-wiezienie-usa-sputnik/

——————————————————–