7 Lipiec 2018

KRLD skrytykowała rozmowy w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego z amerykańskim sekretarzem stanu Mike Pompeo. Oficjalne oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Korei Północnej jest cytowane przez agencję CTAK.

W oświadczeniu napisano, że Waszyngton wywiera presję na Pjongjang, narzucając jednostronne „grabieżcze” żądania, a tym samym „zdradza ducha szczytu w Singapurze” pomiędzy przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem a prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

Podkreśla się, że wyniki rozmów okazały się „niezwykle niepokojące”.

„Spodziewaliśmy się, że przedstawiciel Waszyngtonu zaproponuje konstruktywny pomysł, pomyśleliśmy, że również otrzymamy coś w zamian. Jednak w wyniku rozmów na wysokim szczeblu, zaufanie pomiędzy KRLD i USA zostało zagrożone, a nasza determinacja w kwestii denuklearyzacji, która jest silna i wytrwała, może drgnąć”- czytamy w oświadczeniu. Pjongjang domaga się podejścia etapowego i jednoczesnych kroków z obu stron.

Natomiast, w tym samym czasie amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo opisał rozmowy jako [rzekomo] udane – donosi Reuters. Powiedział, że poczynił postępy „w prawie wszystkich głównych punktach rozmów, w tym w warunkach i etapach denuklearyzacji”, a także uzgodnił nowe negocjacje w sprawie przeniesienia szczątków obywateli amerykańskich, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej w latach 1950-1953. Spotkanie zaplanowano na 12 lipca.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201807078333232-KOrea-USA-sputnik/

——————————————