9 Lipiec 2018

1} OPCW: W DUMIE NIE UŻYTO SARINU

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) ogłosiła w piątek, że jej inspektorzy nie znaleźli dowodów na użycie gazu paraliżująco-drgawkowego przy domniemanym ataku na syryjskie miasto Duma w kwietniu br. – podała agencja AFP.

Według służb ratunkowych i lekarzy w Dumie, która była wówczas opanowana przez antyasadowskich rebeliantów, zabito około 40 osób. Doniesienia z Dumy wywołały natychmiastową reakcję krajów zachodnich, które oskarżyły władze w Damaszku o dokonanie zbrodni za pomocą broni chemicznej. Lotnictwo USA, Francji i Wielkiej Brytanii przeprowadziło ataki rakietowe na obiekty syryjskiej armii.

Po uzyskaniu dostępu do Dumy leżącej na obrzeżach Damaszku inspektorzy OPCW pobrali około 100 próbek do badań na obecność śladów broni chemicznej.

Wyniki [badań] pokazują, że w próbkach środowiskowych i w próbkach plazmy od rzekomych ofiar nie znaleziono fosforoorganicznych środków paraliżujących lub produktów ich degradacji – podała OPCW w piątkowym komunikacie. Oznacza to, że w Dumie nie użyto np. gazu bojowego sarin.

Jednocześnie organizacja powiadomiła, że wraz z pozostałościami po wybuchu znaleziono różne organiczne związki chloru. Jak poinformowano, zespół ekspertów pracuje nad ustaleniem znaczenia tych wyników. Eksperci badają także pochodzenie pojemników zabranych z Dumy, które przedstawiano jako źródło trucizny, którą zabito ofiary. OPCW stwierdziło, że badania pojemników wymagają jeszcze „kompleksowej analizy”. 

W przeciwieństwie do raportów rządu Stanów Zjednoczonych, zachodnich mediów, organizacji wspierających syryjskich rebeliantów i samozwańczych ekspertów, takich jak Bellingcat, wstępny raport OPCW na temat masakry w Dumie nie znalazł żadnych dowodów na obecność sarinu lub podobnej zabronionej chemicznej broni masowego rażenia w próbkach z miejsc masakry i rzekomych ofiar. W przeciwieństwie do wielu doniesień medialnych na temat wyników raportu, nie stwierdza on również chloru w tych próbkach, ale tylko organiczne związki chemiczne chloru znajdujące się w dwóch miejscach masakry. Raport mówi, że te chemikalia i dwie butle z gazem, które znaleziono w miejscach masakry oraz ich związek z masakrą, wymagają większej liczby analiz. To kolejny dowód na to, że rząd, media i samozwańczy eksperci nie są wiarygodnymi źródłami. – skomentował na Facebooku wyniki raportu OPCW dr Iwan Kaczanowski, politolog z Uniwersytetu w Ottawie.

 

CZYTAJ TAKŻE: Były brytyjski ambasador w Syrii: dżihadyści wymyślili atak chemiczny w Syrii

Kresy.pl / afp

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/opcw-w-dumie-nie-uzyto-sarinu/

===============================================

2} BYŁY BRYTYJSKI AMBASADOR W SYRII: DŻIHADYŚCI WYMYŚLILI ATAK CHEMICZNY W SYRII {WIDEO}

Ford uważa, że nie ma dowodów na odpowiedzialność rządu syryjskiego za rzekomy atak chemiczny w Dumie. Były brytyjski dyplomata zwrócił uwagę na to, że źródła, które twierdzą, że nastąpił atak z użyciem broni chemicznej, są proislamistycznymi ośrodkami propagandy i że incydent został prawdopodobnie zainscenizowany i prawdopodobnie nikt nie zginął.

Przypomnijmy, że zołnierze syryjskiej armii opublikowali zdjęcie sprzed Wielkiego Meczetu w Dumie pod Damaszkiem, do niedawna będącego kwaterą lokalnych islamistów.

Zdjęcie przedstawiające tłum ludzi pod Wielkim Meczetem w Dumie, we Wschodniej Ghucie, na którym zawieszono dużych rozmiarów flagę państwową opublikował portal Al Masdar News. Według portalu, jest to dowód, że obiekt, który jeszcze niedawno był siedzibą sztabu islamistycznej organizacji Dżaisz al-Islam, znajduje się już pod kontrolą syryjskich sił rządowych.

Kresy.pl / Zero Hedge

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/byly-brytyjski-ambasador-w-syrii-dzihadysci-wymyslili-atak-chemiczny-w-syrii-video/

———————————————-