11 Lipiec 2018

Minister obrony Izraela Awigdor Lieberman

Izraelski minister obrony ostrzegł syryjskich żołnierzy przed niebezpieczeństwem.

Minister obrony Izraela Awigdor Lieberman ostrzegł, że „każdy syryjski żołnierz”, który znajdzie się w strefie zdemilitaryzowanej między oboma krajami, naraża swoje życie na niebezpieczeństwo.

Wraz z atakiem sił rządowych na oddziały opozycji na południowym zachodzie Syrii izraelskie władze zapewniły, że nie mają zamiaru interweniować w konflikt w sąsiednim kraju, ale żądają od Syryjczyków bezwzględnego przestrzegania porozumienia o separacji, które obowiązuje od 1974 roku.

Każdy syryjski oddział, który znajdzie się w strefie buforowej, każdy syryjski żołnierz, który zostanie tam zauważony, naraża swoje życie na niebezpieczeństwo – powiedział dziennikarzom Lieberman podczas wizyty na Wzgórzach Golan, gdzie przebiega linia podziału z Syrią.

Porozumienie zawarte po arabsko-izraelskiej wojnie w 1973 roku przewiduje utworzenie strefy zdemilitaryzowanej, a także obecność sił pokojowych ONZ oraz ograniczenie liczebności i składu wojsk w sąsiadujących rejonach. 

Powagę intencji izraelska armia zademonstrowała w ubiegłym tygodniu, ostrzeliwując syryjskie pozycje, skąd – według ich danych – został wystrzelony pocisk, który spadł w strefie zdemilitaryzowanej poza obszarem kontrolowanym przez państwo żydowskie.

„Będziemy też nalegać na zachowanie struktury i liczebności sił przewidzianych w porozumieniu z 1974 roku” – dodał minister.

Lieberman powiedział też, że Izrael gotów jest nadal pomagać syryjskim uchodźcom w strefie przygranicznej, ale nie wpuści ich do siebie.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201807118356799-sputnik-izrael-syria-konflikt/

—————————————————

Izrael ostrzega Syrię by wojska syryjskie nie zbliżały się do tzw. “strefy buforowej” – akurat w tej strefie buforowej znajdują się resztki terrorystów [ISIS, al-Nusra], których armia syryjska powoli ale skutecznie likwiduje… A więc najwidoczniej strach obleciał syjonistów, że nie będą mogli się posługiwać nimi wobec armii syryjskiej…