4 Sierpień 2018 

Jak wynika z raportu przygotowanego przez niezależnych ekspertów zbrojeniowych, który został dzisiaj przedłożony Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Korea Północna bez problemów omijała rezolucje, a sankcje nie miały żadnego wpływu na rozwój programu nuklearnego i balistycznego reżimu.

Dokument oparty jest na danych z sześciu miesięcy: od października 2017 roku do marca bieżącego roku i przygotowano gona polecenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wynika z niego, że Korea Północna współpracowała z prezydentem Syrii Baszarem al-Asadem, mimo zakazów RB ONZ. Dodatkowo, państwo to próbowało sprzedawać rakiety i uzbrojenie krajom z Bliskiego Wschodu i Afryki oraz szyitom z Jemenu, którzy kontrolują spore obszary tego kraju.

Raport wskazuje również, że sankcje gospodarcze wobec Korei Północnej były z łatwością omijane. Nieprzestrzegane było embargo na produkcję tekstyliów, a w ciągu analizowanego pół roku reżim Kim Dzong Una zdołał sprzedać tekstylia o wartości 100 mln dolarów.

Ponadto, Korea Północna blisko współpracowała z chińskimi i rosyjskimi firmami, co służyło rozwojowi zbrojeń tego kraju. Wczoraj Stany Zjednoczone poprosiły RB ONZ o nałożenie kolejnych sankcji na trzy firmy i jedną osobę współpracującą z reżimem. Już wcześniej Waszyngton informował o nałożeniu takich restrykcji ze swojej strony.

Dotyczą one rosyjskiego banku Agrosojuz, północnokoreańskiej korporacji Korea Ungum, chińskiej firmy Dandong Zhongsheng Industry & Trade, a także dotyczą zastępcy głównego przedstawiciela Banku Handlu Zagranicznego (FTB) Korei Północnej w Moskwie Ri Dzong Wona.

Rosyjski bank oskarżany jest o transakcje z osobami, które według Waszyngtonu zaangażowane są w program nuklearny Korei Północnej i przeprowadził on transakcję dla banku Korea United Development Bank o wartości 8 milionów dolarów. Ma też zostać ukarany za transakcję dla przedstawiciela FTB w Moskwie Hana Dzang Su. Reuters poinformował, że Dandong Zhongsheng Industry & Trade i Korea Ungum Corporation to firmy-przykrywki dla działalności FTB; Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła sankcje na ten bank przed rokiem, w sierpniu 2017 r.

Za: http://dzienniknarodowy.pl/sankcje-wobec-korei-pln-fikcja-najnowszy-raport-pozostawia-watpliwosci/

—————————————————–