8 Sierpień 2018

Rzecznik irackiego MSZ, Ahmad Mahjoub, ogłosił iż władze tego kraju współpracują ze Stolicą Apostolską w celu powstrzymania emigracji chrześcijan z Iraku – informuje „La Stampa”, własnością koncernu Fiat jeden z największych, opiniotwórczych dzienników włoskich.

– Rząd koordynuje swoje działania z Watykanem, aby zapobiec tej zorganizowanej emigracji i przyczynić się do stabilizacji sytuacji chrześcijan w Iraku – powiedział Mahjoub, podkreślając, że „chrześcijanie są autentycznym składnikiem narodu irackiego i jesteśmy zadowoleni z ich obecności oraz zamierzamy zapewnić im ochronę”.

W marcu tego roku przedstawicielka rządu regionalnego irackiego Kurdystanu we Włoszech i Stolicy Apostolskiej – Rezan Kader potępiła prześladowania chrześcijan w Iraku. W komunikacie prasowym reprezentantka rządu w Erbilu wyjaśniła, że ​​piętnaście lat temu chrześcijanie w Iraku stanowili około 1,5 miliona mieszkańców, skupionych głównie na równinie Niniwa, w prowincji Mosul, a dziś liczba ta zredukowana została do około 300 tysięcy, z których dwie trzecie to uchodźcy w irackim Kurdystanie.

Pierwsi chrześcijanie na terenie obecnego Iraku pojawili się w I wieku. W VII wieku po zajęciu ziem przez Arabów, chrześcijanie zamieszkujący obecny Irak musieli płacić podatek od wyznania. Fundacja Open Doors w 2018 roku umieściła Irak na ósmym miejscu w rankingu państw najbardziej prześladujących chrześcijan.

Za: lastampa.it

Za: http://dzienniknarodowy.pl/irak-prosi-watykan-o-pomoc-powstrzymaniu-emigracji-chrzescijan-sa-autentycznym-skladnikiem-narodu-irackiego/

——————————————————————-