9 Sierpień 2018 

Minarety zagórują nad Odessą. Islamska ekspansja coraz bardziej widoczna

fot.pixabay.com
 

Przy ulicy Bałkowskiej w Odessie zostanie zbudowany meczet, którego najwyższy minaret będzie miał 22 metry wysokości. Będzie to pierwszy meczet z minaretami w tym portowym mieście, znanym jako tygiel narodów i kultur. W planach miejscowych muzułmanów jest budowa jeszcze jednej świątyni, w wypoczynkowym rejonie Odessy zwanym jako Wielka Fontanna. 

Meczet przy ulicy Bałkowskiej, w zachodnim rejonie miasta Mołdawianka, powstanie w miejscu, gdzie wcześniej było przedszkole. Od 1994 roku muzułmanie urządzili tam dom modlitw, a teraz przygotowują się do budowy meczetu z minaretami, podkreślającymi rangę świątyni z elementami służącymi muezzinom do głośnego zapraszania wiernych na modlitwy. Często z minaretów przez głośniki nadawane są modlitwy, które muszą słuchać wszyscy mieszkańcy okolicy meczetu. Poza celami religijnymi służy to również podkreślaniu obecności islamu w życiu miasta.

Odessa jako miasto portowe, leżące na styku wielu kultur i budowane przez wiele narodów (znaczny udział w rozwoju miasta mają także Polacy), stała się miejscem osiedlania się m.in. Turków i Tatarów, którzy żyją do dzisiaj w samej Odessie i obwodzie odeskim. Na przełomie XIX i XX wieku liczba muzułmanów nie była jednak duża – spośród 340 tys. mieszkańców niespełna tysiąc stanowili muzułmanie. Wyznawcy islamu nie wyróżniali się w mozaice wielonarodowej Odessy także w latach późniejszych – jeszcze w 1938 roku nauczanie w szkołach miejskich prowadzone było w 18 językach natomiast praktykowanie każdej religii w państwie komunistycznym było zagrożone represjami.

Społeczność muzułmańska zaczęła się formalnie organizować dopiero po upadku ZSRS, korzystając z wsparcia arabskich organizacji i biznesmenów. W ten sposób muzułmanie Odessy dostali Arabskie Centrum Kultury przy ul. Riszeliewskiej, w samym centrum miasta, zbudowane w dwa lata i oddane do użytkowania w 2001 roku. Pełni ono obecnie rolę nie tylko kulturalną ale jest też w nim sala modlitewna. Sponsorem budowy odeskiego ośrodka kultury arabskiej był syryjski biznesmen Kiwan Adnan.

Jednocześnie rośnie liczba muzułmańskich mieszkańców Odessy. W 1989 roku było ich około 10 tys., wśród nich najwięcej było Tatarów (3,7 tys.), Azerów (2,5 tys.), Uzbeków (1,0 tys.) i Kazachów (0,9 tys.). Dzisiaj w Odessie mieszka około 30 tys. muzułmanów różnych narodowości.

Trzykrotny wzrost wyznawców islamu wynika z dużej obecności biznesu arabskiego i tureckiego, który inwestuje w tym ważnym dla gospodarki Ukrainy mieście. Grono muzułmanów powiększają również studenci zagraniczni, których część po studiach zostaje w Odessie. Coraz liczniejsza społeczność muzułmańska uznała, że trzy dotychczas działające meczety nie zaspokajają ich potrzeb i konieczne jest szybkie zbudowanie dwóch nowych, w tym pierwszego meczetu, którego wieże pojawią się nad panoramą Odessy.

Źródło: Islam.in.ua / Islam Today / Religijno – Informacyjna Służba Ukrainy / Realist / Odesskiy.com

Jan Bereza

Za: pch24.pl

—————————————————–

Obecnie musimy się bardziej przyglądać imigrantom z Ukrainy – kim tak naprawdę są niektórzy z nich?