6 Wrzesień 2018

Zachodnie służby wywiadowcze uważają, że Iran przemyca do Libanu broń przeznaczoną dla Hezbollaha – poinformowała telewizja Fox News, powołując się na źródła.

Według danych kanału irańskie linie lotnicze Fars Air Qeshm przez ostatnie dwa miesiące odbyły dwa „rzadkie i nietypowe” loty z Teheranu do Bejrutu. Pierwszy lot odbył się 9 lipca, gdy samolot Boeing 747 opuścił bazę sił powietrznych w Teheranie, na krótko zatrzymał się na międzynarodowym lotnisku w Damaszku a następnie udał się w kierunku międzynarodowego portu lotniczego w Bejrucie „dość nietypową trasą” i przybył tam o 16:00 czasu miejscowego. Trasa samolotu przebiegała przez północną część Libanu.

Irańczycy starają się wykorzystać nowe drogi i trasy do przemytu broni z Iranu swoim sojusznikom na Bliskim Wschodzie, testując i lekceważąc zdolność Zachodu do ich śledzenia — poinformowało źródło telewizję Fox News. Telewizja nie podała żadnych konkretów. Na ile prawdziwe są oskarżenia pod adresem Iranu?  

Sytuację w wywiadzie dla Sputnika skomentował Seyed Hadi Afgahi, irański politolog, ekspert ds. państw Bliskiego Wschodu, były dyplomata ambasady Iranu w Libanie. Przypomniał, że telewizja Fox News jest jednym z wpływowych mediów sponsorowanych przez Departament Obrony USA, gdzie kluczowe stanowiska kierownicze zajmują kadry „syjonistycznego lobby” wrogo nastawione wobec Iranu:

Po pierwsze przypomnijmy sobie, czym jest telewizja Fox News. Jest to jedno z opiniotwórczych mediów sponsorowanych przez Departament Obrony USA, czyli Pentagon. Kluczowe stanowiska kierownicze zajmują kadry „syjonistycznego lobby” w USA albo też otrzymują wskazówki z Tel Awiwu. Co więcej większość programów tego kanału to zakłamane, fejkowe treści. 

Po drugie nasuwa się pytanie: dlaczego telewizja Fox News w swoich oświadczeniach powołuje się na „zachodnie służby wywiadowcze”, nie podając konkretów ani nazw służb, na przykład MI-6. Czyli udziela bardzo mglistych informacji, nie nazywając służb, które mogłyby potwierdzić lub zdementować takie oświadczenia. Takie serwowanie informacji mówi samo za siebie. Albo mają zostać zaprezentowane dokumenty, albo podane wiarygodne źródła, które potwierdzą informacje nadawane przez kanał. 

Chcę także podkreślić, że to nie pierwszy przypadek, gdy Fox News rozprzestrzeniają takie fejk newsy w polu informacyjnym. Dlatego twierdzeń nie popartych dokumentami nie można traktować jako prawdy. Poza tym w ogólnym zarysie nie można poważnie odbierać i ufać takiemu źródłu jak Fox News, które wielokrotnie nadawało fejkowe wiadomości.

Jak podkreśla ekspert, najważniejsze jest zrozumienie, jakie cele ma telewizja, składając kolejne nieuzasadnione i niepotwierdzone dokumentalnie oskarżenia przeciwko Iranowi i Hezbollahowi. 

Seyed Hadi Afgahi jest przekonany, że przyczyna tkwi w tym, co obecnie dzieje się w syryjskim Idlibie. Iran i Hezbollah, które pomagają Baszarowi Asadowi w dobijaniu terrorystów, to kość w gardle USA i Izraela. Ponieważ zwycięstwo będzie należało nie do nich. Do „legalnego zniszczenia” Iranu i Hezbollaha atakami rakietowymi z syryjskiego terytorium jest potrzebny pretekst. Natomiast Fox News w tej sytuacji jest świetnym narzędziem informacyjnym.

Cieszy, że na oświadczenia USA twardo zareagowała Rosja w osobie MSZ Siergieja Ławrowa i rzecznika przywódcy państwa Dmitrija Pieskowa, podkreślając, że USA znów usiłują powtórzyć scenariusz Chan Szajhuna i Wschodniej Guty. Jeśli nie uda im się zrealizować tego scenariusza, skorzystają z innego. 

Za: https://pl.sputniknews.com/polityka/201809068737076-usa-pentagon-syria-atak-media-iran-hezbollah/

—————————————————-

Czy ktoś słyszał, by jakieś państwo złożyło protest z powodu okupacji suwerennych państw przez USA – np. Syria? A czy ktoś słyszał, że jakiś przywódca zaprotestował, czy zaskarżył np. do ONZ – że USA zaopatruje w broń nie tylko swoich żołnierzy w obcych państwach, ale np. terrorystów w Afganistanie, Iraku czy Syrii? – Cisza w eterze!!! To jakim prawem, rządzący w Waszyngtonie mają czelność zabraniać innym państwom się zbroić, czy pomagać swoim sojusznikom? No właśnie, jak się nie daje siłą przejąć jakiegoś terytorium [jak Syria] – no to wykorzystują siłę poropagandową – a może się uda zastraszyć…