8 Wrzesień 2018

Zgromadzenie przywódców grup terrorystycznych z udziałem „Białych Hełmów” odbyło się w Idlib, poinformował oficjalny przedstawiciel Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, generał-major Igor Konaszenkow.

„Według posiadanych przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej niepodważalnych informacji w dniu 7 września w mieście Idlib, w położonym w pobliżu szkoły Al-Wahda punkcie dowodzenia terrorystów odbyło się zebranie przywódców ugrupowań: Hayat Tahrir ash-Sham (Dżebhat an-Nusra) oraz Hizb at-Turkestan Al-Islami (Islamska Partia Turkiestanu) z udziałem lokalnych koordynatorów Syryjskiej obrony Cywilnej (Białe Hemy)” — powiedział.

„Na zebraniu zostały zakończone i zatwierdzone scenariusze przeprowadzenia i udokumentowania „incydentów” rzekomego wykorzystania substancji trujących przez syryjskie wojska rządowe przeciwko ludności cywilnej w miastach Jisr ash-Shugur, Sarakab, Taftanaz i Sarmin” — dodał Konaszenkow.

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony sygnał do początku prowokacji da specjalny zespół niektórych „zagranicznych przyjaciół rewolucji syryjskiej”.

Organizacja „Białych Hełmów” otrzymała szerokie uznanie i poparcie rządów zachodnich ze względu na nagrania umieszczone w Internecie, gdzie ludzie w charakterystycznym umundurowaniu ratują dzieci spod gruzów. Jednakże równolegle pojawiły się nagrania, na których można zobaczyć, jak te same „Białe Hełmy” tworzą inscenizacje, robią charakteryzację „poszkodowanym” i dyktują im, co mają mówić. Co więcej, syryjscy dziennikarze pokazali kilka materiałów, na których „ratownicy” byli fotografowani z bronią i w wojskowych mundurach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji określiło działalność „Białych Hełmów” jako element wielkiej kampanii informacyjnej mającej na celu oczernienie Damaszku. Z kolei prezydent Syrii Bashar Asad oświadczył, że członkowie organizacji „Białe Hełmy” są faktycznie zwolennikami Al-Kaidy. 

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201809088746553-Idlib-sputnik-terror/

—————————————————————–