10 Październik 2018 

Coraz ostrzejszy konflikt dyplomatyczny między Węgrami i Ukrainą osiągnął w tym tygodniu nowy poziom, kiedy wiceminister spraw zagranicznych Levente Magyar ogłosił, że władze Ukrainy opracowały „listę śmierci” Węgrów żyjących na Zakarpaciu.

Magyar dodał, że na ankiecie na stronie ukraińskiego parlamentu ludzie opowiadają się za masową deportacją etnicznych Węgrów z podwójnym obywatelstwem. Co więcej, minister ostrzegł, że Ukraina przygotowuje się do wzmocnienia oddziałów armii w pobliżu granicy z Węgrami. Faktycznie kilka tygodni temu generałowie ukraińscy publicznie zapowiadali takie ruchy.

Węgierskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ukraińskiego ambasadora w Budapeszcie, dodając, że „antywęgierska” polityka Ukrainy osiągnęła nowy poziom”.

Kilka dni temu Kijów wydalił konsula z miasta Berehowo (Beregszász) po tym, jak pojawiły się informacje iż konsulat w tej zamieszkanej głównie przez mniejszość węgierską wydaje węgierskie paszporty obywatelom Ukrainy narodowości węgierskiej.

Magyar twierdzi, iż władze w Kijowie zamierzają wykorzystać listę opublikowaną przez nacjonalistyczną ukraińską stronę internetową Myrotworec, która zawiera około 313 osób z węgierskim obywatelstwem a które są „wrogami narodu ukraińskiego”. Twórcy Myrotworca mają bliskie powiązania z obecnym ukraińskim rządem. Założyciel – Heorhij Tuka pełni funkcję wiceministra w Ministerstwie ds. Tymczasowo Okupowanych Terytoriów. Jak przekonuje wiceminister Magyar, wkrótce po tym jak dziennikarz Oles Buzina i parlamentarzysta Oleg Kałasznikow zostali dodani do listy, obaj zostali zamordowani.

Węgierski polityk dodał że konflikt nie leży w interesie ani Węgier, ani Ukrainy. Dlatego wzywamy sojuszników Węgier w UE i NATO, którzy w ostatnim czasie wyrażali zaniepokojenie sytuacją co do stanu praw człowieka na Węgrzech, by przerwali milczenie i dokładnie zbadali, co się dzieje na Ukrainie” – oznajmił.

 hungarianfreepress.com / unian.info

Za: http://dzienniknarodowy.pl/wegierskie-msz-ukraincy/

————————————————————–