11 Październik 2018

MSZ: Polska zaniepokojona wydaniem przez Belgię wizy wjazdowej Ludmile Kozłowskiej Ludmiła Kozłowska/ PAP: Rafał Guz

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi dochodzenie przeciwko szefowej Fundacji Otwarty Dialog Ludmile Kozłowskiej – poinformował w środę ukraiński portal StopKor, powołując się na dokumenty SBU.

Kozłowska, która jest obywatelką Ukrainy, podejrzewana jest m.in. o zdradę stanu i nawoływanie do zmiany granic tego państwa. Postępowanie prowadzone jest w Użhorodzie w obwodzie zakarpackim – wskazuje kopia pisma, które opublikował portal.

Organizacja StopKor wyjaśniła, że śledztwo prowadzone jest z paragrafów mówiących m.in. o działaniach w celu obalenia władz i naruszenia ładu konstytucyjnego, zmianie granic Ukrainy i publicznym nawoływaniu do podjęcia takich działań. Kozłowska może być też podejrzewana o zdradę stanu i oszustwo na dużą skalę – czytamy.

„Obrończyni praw człowieka zapracowała na 15 lat więzienia” – napisał ukraiński portal, informując, że pracuje nad większym śledztwem w sprawie oszustw finansowych, w których uczestniczyła m.in. Kozłowska.

Przypomnijmy, Kozłowska została deportowana z terytorium UE do Kijowa przez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen, SIS. ABW przekazała, że ze względu na „poważne wątpliwości” co do finansowania kierowanej przez Kozłowską fundacji wydało negatywną opinię w jej sprawie, co skutkowało objęciem jej zakazem wjazdu do Polski i UE.

Źródło: PAP / Wolność24.pl

Za: nczas.com

———————————————————–