5 Listopad 2018

Serbski piłkarz, pomocnik angielskiego klubu Manchester United, Nemanja Matić
 

Serbski pomocnik Nemanja Matić, który obecnie ma kontrakt z Czerwonymi Diabłami, po tym, jak dowiedział się, co oznacza czerwony mak, stwierdził, że jest gotów opuścić drużynę, gdyby zasady, które są mu obce, zostały na nim wymuszone.

Przeczytaj – “Teraz nawet sekretarz NATO nie ukrywa, po co bombardowano Jugosławię”:  https://pl.sputniknews.com/opinie/201810088942948-nato-bombardowanie-jugoslawii-1999-sputnik-serbia-kosowo/

Członek serbskiej reprezentacji narodowej i gwiazda Manchester United Nemanja Matić jako jedyny w sobotnim meczu pomiędzy Bournemouth a Manchesterem United grał bez maku na piersi, który w Premier League tradycyjnie jest hołdem pamięci dla Brytyjczyków, którzy polegli w I wojnie światowej, a także brytyjskich żołnierzy NATO.

Według źródeł cytowanych przez serbski Telegraf po tym, jak kwiat maku został przypięty do jego koszulki, pomocnik zapytał, co to jest, a słysząc, że jest to uhonorowanie poległych żołnierzy brytyjskich i NATO, zerwał kwiatek i rzucił na podłogę w szatni, stwierdzając emocjonalnie:

Przeczytaj – O czym milczy Serbia i co mają z tym wspólnego USAhttps://pl.sputniknews.com/opinie/201810118964286-serbia-usa-nato-bazy-rumunia-polska-sputnik/

Zbombardowaliście mój kraj, nie ma mowy, żebym to nosił. Jeśli to konieczne, jestem gotów natychmiast opuścić klub i Anglię”.

Zgodnie z zasadami Federacji Piłkarskiej zawodnicy nie muszą nosić symbolu pamięci na piersi, a ponieważ gest jest dobrowolny, odmowa noszenia go nie jest w żaden sposób karalna.

Manchester United odniósł w sobotę zwycięstwo 2-1 z Bournemouth na stadionie Vitality.

Wielka Brytania brała udział w natowskiej kampanii bombowej w 1999 roku skierowanej przeciwko ówczesnej Jugosławii, kiedy jej etniczna, albańska większość prowincji Kosowo, części terytorium Serbii, walczyła z jugosłowiańską armią o niepodległość.

Naloty NATO trwały kilka miesięcy, od 24 marca do 10 czerwca, zabijając ogromną liczbę ludzi, a dokładna liczba ofiar wciąż jest nieznana. Według serbskich władz około 2500 osób, w tym 89 dzieci, zostało zabitych, a około 12 500 osób odniosło obrażenia w wyniku bombardowania, podczas gdy szkody materialne wyniosły 30-100 miliardów dolarów.

Operacja wojskowa została przeprowadzona bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ, na podstawie zarzutów zachodnich państw, że władze Jugosławii dokonały czystek etnicznych w Kosowie i spowodowały tam katastrofę humanitarną.

Deklarowana w trybie jednostronnym przez Kosowo niepodległość została uznana przez wiele krajów, w tym przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Jednak sama Serbia, Rosja, kilka państw UE, a wśród nich Hiszpania, a także Chiny nie uznają Kosowa jako niepodległego państwa.

Za: https://pl.sputniknews.com/

——————————————————-