8 Listopad 2018

Prof. Ryszard Piotrowski jest prawnikiem-konstytucjonalistą, który wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Katedrze Prawa Konstytucyjnego. Jest autorem licznych prac z tej dziedziny, m.in. „Pozycja ustrojowa sędziego”, „Senat Stanów Zjednoczonych Ameryki. Struktura i funkcje”, „Polski ustrój państwowy”.

Portal Onet zapytał go o pozycję prawną organizatorów Marszu Niepodległości po dzisiejszym postanowieniu sądu o uchyleniu decyzji prezydent Warszawy zabraniającej organizacji imprezy.

– Twierdzenie, że władza publiczna ma pierwszeństwo w organizowaniu zgromadzeń jest w tych okolicznościach błędne – zakomunikował konstytucjonalista. – Trasa wytyczona wcześniej przez organizatorów Marszu Niepodległości na podstawie decyzji sądu należy do nich. I żadna władza nie ma prawa, by im tę przestrzeń zabrać.

– Prezydent Andrzej Duda nie ma prawa, by to miejsce zabrać. Organ władzy publicznej nie ma prawa, by unieważnić legalne zgromadzenie, bo „sobie robi swoje”. W ten sposób można by unieważnić absolutnie każdą manifestację. A do tego prawo dopuszczać nigdy nie powinno – dodał.

Zakaz HGW zdruzgotany przez sąd.
Prowokacja się nie powiodła. #MarszNiepodległości idzie 11.11 jak co roku.
Przypominam Rondo Dmowskiego godz. 14.00

— Robert Bąkiewicz (@RBakiewicz) 8 listopada 2018

onet.pl

Za: http://dzienniknarodowy.pl/prof-piotrowski-konstytucjonalista-trasa-marszu-niepodleglosci-nalezy-organizatorow-zadna-wladza-prawa-odebrac/

—————————————-