21 Listopad 2018

Nalot koalicji na syryjskie miasto z użyciem białego fosforu
 

Samoloty koalicji pod przewodnictwem USA ostrzelały miejscowość w prowincji Dajr Az-Zaur z użyciem zabronionego białego fosforu, poinformowała państwowa syryjska telewizja. W wyniku nalotu zginęli cywile. 

 — Naloty koalicji z użyciem białego fosforu na miejscowość Hadżin na wschodzie Dajr Az-Zaur doprowadziły do śmierci cywili, są też ranni — poinformował kanał Ikhbariya.

Trwają ustalenia co do dokładnej liczby ofiar śmiertelnych i rannych.

Koalicja regularnie przeprowadza naloty na Hadżin i sąsiednie wsie w prowincji Dajr az-Zaur. Syryjskie media wielokrotnie informowały o ofiarach wśród cywilów i atakach z użyciem białego fosforu. W ubiegłym tygodniu ofiarą ataku padło czterdziestu mieszkańców wsi al-Bukaan.

Damaszek wezwał ONZ do podjęcia kroków na rzecz zakończenia bezprawnego pobytu koalicji na terytorium kraju. Sojusz natomiast zaprzecza, aby w jego nalotach ginęli cywile. Pentagon nie ujawnia, jakie pociski stosowane są w Syrii, ale przekonuje, że spełniają międzynarodowe wymagania.

USA i ich sojusznicy od 2014 roku prowadzą w Syrii i Iraku operację przeciwko „Państwu Islamskiemu”, przy czym w Syrii ich obecność w Syrii nie została usankcjonowana przez państwowe władze.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201811219233457-Syria-USA-koalicja-bialy-fosfor-nalot-atak/

——————————————————