25 Listopad 2018

Bezdomne dzieci w Jemenie

Stany Zjednoczone proponują przekazanie „neutralnej stronie” jemeńskiego portu Al-Hudajda, o który toczą się zacięte walki, powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

„Port Al-Hudajda powinien zostać przekazany stronie neutralnej, aby przyspieszyć szerzenie pomocy w walce z ostrym kryzysem humanitarnym i przeszkodzić w wykorzystywaniu portu do nielegalnego handlu bronią i przemytu, a także finansowaniu rebeliantów Huti” — czytamy w pisemnym oświadczeniu Nauert. 

Szef Jemeńskiego Centrum Demokratycznego Monitorowania Abdel Wahab al Szarafi powiedział Sputnikowi, że Al-Hudajda ma wielkie znaczenie dla kraju i właśnie tam rozstrzyga się teraz los Jemenu.

Amerykanie przedsięwzięli ten krok z dwóch powodów. Po pierwsze, temat Jemenu jest coraz częściej dyskutowany na świecie. Międzynarodowa społeczność domaga się podjęcia pewnych środków w celu złagodzenia sytuacji humanitarnej. Po drugie, taki krok jest zawsze podejmowany z myślą o uzyskaniu późniejszych korzyści — powiedział jemeński ekspert.

Amerykańska interwencja może otworzyć nową stronę w historii kraju, dodał Abdel Wahab al Szarafi. Wielokrotnie w historii świata Waszyngton wdawał się w wojnę na jej ostatnim etapie i czerpał korzyści na równi z jej uczestnikami.

W ostatnich tygodniach walki o Al-Hudajdę gwałtownie się nasiliły, a rebelianci Huti przeciwstawiają się rządowi i arabskiej koalicji na czele z Arabią Saudyjską. Organizacje humanitarne ostrzegają, że ewentualne przerwanie pracy portu grozi głodem milionom ludzi w kraju.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201811259248447-sputnik-usa-jemen/

———————————————————