26 Listopad 2018

Dym nad Dajr az-Zaur. Zdjęcie archiwalne

W wyniku nalotów międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA na wieś Abu Hassan w prowincji Dajr az-Zaur zginęły dzieci i kobiety – podaje Syryjska Telewizja Państwowa.

„Lotnictwo międzynarodowej koalicji dopuściła się kolejnej zbrodni, w wyniku nalotów są ofiary i ranni wśród mieszkańców wsi Abu Hassan w pobliżu miasta Hadżin w prowincji Dajr az-Zaur, większość z nich stanowią kobiety i dzieci” — podaje telewizja Ikhbariya, powołując się na lokalne źródła.

Podkreślono, że ciała ofiar nadal znajdują się nadal pod gruzami domów.

Ataki koalicji na Syrię

Koalicja regularnie przeprowadza naloty na miasto Hadżin i pobliskie wioski w prowincjiDajr az-Zaur pod pretekstem pomocy jednostkom Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) w walce z ugrupowaniem terrorystycznym Państwo Islamskie. 

Syryjskie media wielokrotnie informowały o ofiarach wśród cywilów i użyciu fosforu białego przez koalicję podczas nalotów. Damaszek wezwał ONZ do podjęcia kroków w celu zaprzestania nielegalnego pobytu koalicji w Syrii. Rzeczniczka Pentagonu oznajmiła wówczas, że koalicja nie ujawnia rodzaju amunicji używanej w Syrii, ale podkreśliła, że odpowiada międzynarodowym normom.

Od 2014 roku Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przeprowadzają w Syrii i Iraku operację przeciwko Państwu Islamskiemu. Koalicja działa w Syrii bez zgody oficjalnych władz.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201811269265929-koalicja-syria-naloty-dajr-az-zaur/

——————————————————–