1 Grudzień 2018

Protest
Protest “żółtych kamizelek” przeciwko Macronowi. Foto: yt

Paryż obsunął się to strefy wojny w ciągu 3 tygodni protestów żółtych kamizelek. Francuska policja ponownie starła się z protestującymi we francuskiej stolicy, przy rosnących antyrządowych nastrojach, napędzanych podwyżkami podatków i cen paliw.

1 grudnia marsze odbywają się pod hasłem „w drodze do rezygnacji Macrona”. Policja używała gazu łzawiącego. Starcia pomiędzy organami ścigania i „gilets jaunes” (żółte kamizelki) kontynuowane są wokół kultowego dla Francuzów Łuku Triumfalnego.

Wcześniej w sobotę rano demonstranci próbowali również przełamać barykady blokujące drogę do pałacu prezydenckiego, zapalając ognie, rzucając kamieniami i przykrywając funkcjonariuszy organów ścigania symboliczną żółtą farbą.

Minister spraw wewnętrznych Francji, Cristophe Castaner, napisał na Twitterze, że w pobliżu Pól Elizejskich znajduje się co najmniej 1500 „zakłócających spokój”, dodając, że policja dokonała co najmniej 39 aresztowań.

Jednak związki policyjne oszacowały, że ponad 30 000 ludzi protestuje w całej Francji, a w celu zwalczania niepokojów zmobilizowano około 5 000 policjantów, a 582 blokad zostało ustawionych na drogach.

Prezydent Macron, który przez całe życie żył w kokonie, staje się coraz bardziej bezradny. Próby zawarcia kompromisu z protestującymi, których podjął się jego premier spełzły na niczym.

Obietnice, które daje Macron, jakichś 3-miesięcznych rozmów, nikogo nie zadowalają.

Źródło: The Voice of Europe

Za: https://nczas.com/2018/12/01/paryz-to-juz-strefa-regularnej-wojny-macron-przestal-panowac-nad-swoja-stolica/

————————————————————————–