5 Grudzień 2018

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił dzisiaj, że Moskwa jest przeciwna zniszczeniu traktatu INF, ale zareagowałaby odpowiednio, gdyby tak się stało. Jego komentarze pojawiły się dzień po tym, jak amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił, że Waszyngton wycofa się z umowy w ciągu 60 dni, chyba że Rosja wróci do pełnej zgodności z porozumieniem.

Rosyjski prezydent powiedział, że Stany Zjednoczone zdecydowały się opuścić porozumienie na długo przed publicznym ogłoszeniem i wykorzystały „domniemane naruszenia” INF przez Rosję jako pretekst do tego kroku.

– Oznacza to, że decyzja już dawno została podjęta, ale zostało to zrobione podstępnie. Oni myśleli, że tego nie zauważymy, ale to już jest w budżecie Pentagonu. Są pieniądze na tworzenie tych pocisków, ale dopiero po tym ogłosili publicznie, że są gotowi wypowiedzieć traktat – stwierdził Putin.

– W następnym kroku zaczęli myśleć, na kogo mogliby zrzucić winę … Cóż, powiedzenie „Rosja jest winna” jest najłatwiejszą i najbardziej zwyczajną rzeczą dla Zachodu. To nie jest prawda, jesteśmy przeciwni zniszczeniu traktatu, ale jeśli tak się stanie, zareagujemy odpowiednio.

Prezydent zgodził się, że wiele innych krajów wciąż rozwija rakiety pośrednie i bliskiego zasięgu, podczas gdy Rosja i USA ograniczyły się w ramach traktatu INF. Jednocześnie dodał, że jeśli Waszyngton wierzy, że powinien dysponować taką bronią, Moskwa pójdzie za tym przykładem.

Przypomniał także, że w 2002 r. Stany Zjednoczone jednostronnie wycofały się z Anti-Ballistic Missile Treaty – traktatu ABM podpisanego w 1972 r. między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim o nieograniczonym czasowo ograniczeniu rozwoju, testowania i rozmieszczania systemów antybalistycznych, co było jedną z kluczowych umów w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego. Władze amerykańskie uzasadniły to zamachami z 11 września 2001 r. oraz koniecznością zabezpieczenia się USA przez przed szantażem nuklearnym ze strony tzw. państw zbójeckich i organizacji terrorystycznych.

 tass.com

Za: dzienniknarodowy.pl

———————————————————————-