6 Grudzień 2018

To gwaranci procesu astańskiego, Rosja, Turcja i Iran, a nie państwa europejskie, zadecydują o losach Syrii – powiedział Sputnikowi były ambasador Wielkiej Brytanii w Syrii Peter Ford.

Według dyplomaty współpraca Rosji i Iranu ma kluczowe znaczenie w przyszłym rozwoju Syrii. Ford podkreślił, że Moskwa i Teheran nawiązały także współpracę z Ankarą, co „pozwoliło za pomocą porozumienia w Soczi zapobiec najgorszemu scenariuszowi w rejonie Idlibu”. Ford zwrócił również uwagę na fakt, że rozmowy na temat Syrii w Genewie „nic nie dały”.

„Państwa europejskie należą do innej kategorii, nie rozpatrywałbym ich jako prawdziwych partnerów na świecie. Natomiast triumwirat Turcji, Rosji i Iranu ostatecznie zadecyduje o losach Syrii” — podsumował brytyjski dyplomata.

Po rozmowach prezydentów Rosji i Turcji Władimira Putina i Tayyipa Erdogana w Soczi 17 września ministrowie obrony obu krajów podpisali memorandum o ustabilizowaniu sytuacji w strefie deeskalacji w Idlibie i porozumieli się w sprawie stworzenia tam strefy zdemilitaryzowanej.

Ostatnie spotkanie w Astanie odbyło się pod koniec listopada. Wzięły w nim udział delegacje państw gwarantów, czyli Rosji, Turcji, Iranu, specjalny wysłannik ONZ oraz przedstawiciele syryjskiego rządu i opozycji. Po spotkaniu specjalny przedstawiciel rosyjskiego prezydenta ds. Syrii Aleksander Ławrientjew powiedział Sputnikowi, że powołanie komisji konstytucyjnej jest koordynowane ze wszystkimi uczestnikami procesu astańskiego, natomiast ostatecznego porozumienia w sprawie składu komisji nie osiągnięto.

Kolejna runda rozmów w sprawie Syrii w Astanie odbędzie się w pierwszej połowie lutego 2019 roku.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201812069342756-syria-rosja-turcja-iran-rozmowy-losy/

————————————

To Syria ma prawo decydować o roli konstytucji w swoim państwie.

Czy np., ktoś proponował zmianę konstytucji Izraelowi? czy Stanom Zjednoczonym, czy nawet Turcji czy Arabii Saudyjskiej? NIKT! To dlaczego próbuje się narzucić akurat Syrii, jakąś tam “demokratyczną” konstytucję. Jakim prawem, i w jakim celu? – Patrząc na to, co się w Syrii dzieje, i to już od dłuższego czasu, można domniemywać, iż całym motorem narzucania Syrii nowej konstytucji jest Izrael [waszyngtońskie lobby żydowskie], których celem jest tzw. “demokratyczne” przejęcie Syrii, nie mogli militarnie, to próbują “demokratycznie” – AD

——————————————-