7 Grudzień 2018

Wczoraj łotewski Sejm (Saeima) przyjął rezolucję, w której rząd Mārisa Kučinskisa został poproszony o odrzucenie paktu o migracji ONZ. 43 członków parlamentu głosowało za przyjęciem tej rezolucji, a 31 posłów głosowało przeciw.

Rezolucję poparli: narodowcy z Zjednoczenia Narodowego „Wszystko dla Łotwy!” – „Ojczyźnie i Wolności/Łotewskiego Narodowego Ruchu Niepodległości (Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!”—”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK),
Związek Zielonych i Rolników (Zaļo un Zemnieku savienība, ZZS), Nowa Partia Konserwatywna (Jaunā konservatīvā partija, JKP) oraz Do kogo należy państwo (łot. Kam pieder valsts, KPV LV). Przeciw były: Socjaldemokratyczna Partia „Zgoda” (Sociāldemokrātiskā partija „Saskaņa”, SDPS), liberałowie z Dla Rozwoju/Za! (Attīstībai/Par!, AP) oraz Jedność (Vienotība).

Wcześniej rząd zgodził się wziąć pod uwagę głos Saeimy w sprawie łotewskiego poparcia paktu o migracji ONZ. Poseł Aleksandrs Kiršteins (LNKK) skrytykował pakt o migracji. Powiedział, że ten dokument jest wewnętrznie sprzeczny, prawnie niepoprawny i jest rujnujący dla narodu łotewskiego. Dagmara Beitnere-Le Galla z KPK LV podkreśliła, że „Łotwie nie można pozwolić na popełnienie samobójstwa” i dodała, że „nie ma uzasadnionej potrzeby dołączania do tak źle opracowanego paktu, który może mieć trwałe konsekwencje”. W rezolucji wspomniano również, że pakt nie jest odpowiednio przedstawiony i wyjaśniony społeczeństwu a jego podpisanie może naruszać ustawodawstwo Łotwy.

bnn-news.com

Za: http://dzienniknarodowy.pl/lotwa-sejm-uchwalil-rezolucje-radu-by-podpisal-paktu-o-migracji-onz/

——————————————-