27 Grudzień 2018

Amerykańscy żołnierze w Iraku
 
Koalicja „Budowa” w Radzie Reprezentantów (parlamencie) Iraku wezwała do szybkiego wycofania żołnierzy kontyngentu Stanów Zjednoczonych na tle wizyty amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w arabskim kraju. Sojusz, który ma około połowę miejsc w parlamencie, opublikował odpowiednie oświadczenie na swojej stronie w Facebooku.

Jesteśmy bardzo zaskoczeni wizytą prezydenta USA w bazie powietrznej Ayn al-Asad, która jest sprzeczna ze wszystkimi protokołami dyplomatycznymi — czytamy w tekście. To „jest rażące pogwałcenie zasad dyplomatycznych” i „pokazuje brak szacunku Stanów Zjednoczonych wobec władz Iraku”.

Amerykańscy wojskowi w Iraku
© AP PHOTO / KHALID MOHAMMED
„Ta wizyta budzi wiele pytań na temat charakteru amerykańskiej obecności wojskowej, o ich realnych celach, które mogą zagrozić bezpieczeństwuIraku — uważa koalicja. — Wzywamy wszystkie siły polityczne, aby jednym frontem opowiedziały się za zachowaniem suwerenności Iraku i położyły kres podejrzanej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych na irackiej ziemi”.

Według Białego Domu Trump wraz z żoną Melanią 26 grudnia złożyli niezapowiedzianą wizytę w Iraku, gdzie spotkali się z amerykańskimi żołnierzami. W swoim przemówieniu prezydent ogłosił, że nie planuje wycofywania wojsk z kraju arabskiego, a Irak mógłby stać się bazą do operacji przeciwko terrorystom w Syrii. Bagdad potwierdził, że wiedział o nadchodzącej wizycie amerykańskiego przywódcy, ale nie było oficjalnych spotkań z przywódcami Iraku.

Wizyta prezydenta USA odbyła się na tle zażartych sporów w parlamencie dotyczących statusu amerykańskiego wojska w Iraku po zwycięstwie nad grupą terrorystyczną Państwo Islamskie (PI, zakazana w Federacji Rosyjskiej). Wcześniej szyiccy deputowani wielokrotnie żądali ustawowego ustalenia ram czasowych do wycofania obcych sił.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201812279476952-sputnik-usa-irak-trump/
———————————————–