10 Styczeń 2019

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro

USA przy pomocy „Grupy z Limy” starają się przeprowadzić przewrót państwowy w Wenezueli, oświadczył podczas konferencji prasowej prezydent Nicolas Maduro. 10 stycznia rozpoczyna się nowa kadencja prezydenta, która ma trwać do 2025 roku.

„Ja nie mogę was oszukiwać, jest realizowany państwowy przewrót, organizowany z Waszyngtonu za pośrednictwem „Grupy Limy”, przeciwko konstytucyjnemu rządowi, któremu przewodzę” — powiedział Maduro.

„Ten, kto zamierza realizować plan przewrotu, niech wie, że stanie przed obliczem sprawiedliwości, konstytucji i cywilno-wojskowej mocy kraju”  — dodał prezydent.

Podczas wcześniejszej konferencji prasowej Maduro oświadczył, że członkom „Grupy z Limy” dano 48 godzin na naprawę ich politycznej ingerencji, w innym przypadku Wenezuela podejmie poważne i energiczne działania w celu ochrony swojej suwerenności i demokracji. 

Kraje wchodzące w skład „Grupy z Limy”, poza Meksykiem, oświadczyły, że nie uznają ważności nowej kadencji prezydenckiej Maduro i żądają od niego przeprowadzenia nowych wyborów, a do tego czasu przekazania władzy parlamentowi.

Nicolas Maduro zwyciężył w wyborach prezydenckich, które odbyły się w maju ubiegłego roku. Zwycięstwo Maduro nie zostało uznane przez wiele krajów świata.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201901099552233-Nicolas-Maduro-Wenezuela-USA-przewrot-panstwowy-Grupa-z-Limy/
——————————————————