10 Styczeń 2019

Wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow oświadczył, że strona rosyjska wątpi w pełne wycofanie się USA z Syrii, i dodał, że jego zdaniem na obecny moment w Waszyngtonie mocna pozycja należy do tych, którzy uważają utrzymanie obecności wojskowej USA w Syrii za konieczne. 
 
Analityk wojskowy, generał armii libańskiej w stanie spoczynku Amin Hteit powiedział Sputnikowi, że chaos wokół wycofania amerykańskich wojsk kładzie się cieniem na reputacji USA. Od samego początku niezrozumiały był mechanizm operacji wyprowadzenia tych sił, teraz wszystko staje się jeszcze bardziej zagmatwane, a zaufanie do oświadczeń amerykańskich polityków spada.

Ekspert zauważył, że „Amerykanie chcą zachować kontrolę nad bazą „at-Tanf” z kilku względów. Po pierwsze potrzebna jest ona, żeby wspierać terrorystów i ich rodziny, które mieszkają w położonych niedaleko obozach namiotowych. Po drugie baza znajduje się dość blisko granic Jordanii i Iraku, co daje kontrolę nad sytuacją z bezpieczeństwem w całym regionie. Amerykanie rozumieją, że jak tylko się wycofają, armia syryjska skończy z bojownikami”. 

Amin Hteit uważa, że amerykańskie siły mogą zatrzymać się na długo w Syrii, żeby osłaniać terrorystów i osiągnąć inne strategiczne cele. Amerykanie będą w dalszym ciągu działać na wschodzie rzeki Eufrat i w prowincji Hasake na północy Syrii — uważa libański ekspert wojskowy.

Prezydent USA Donald Trump w połowie grudnia 2018 roku ogłosił zwycięstwo nad PI w Syrii i zauważył, że walka z ugrupowaniem była jedynym powodem, dla którego amerykańscy wojskowi przebywali w kraju.

Za: https://pl.sputniknews.com/opinie/201901109555696-Sputnik-USA-Syria-wycofanie-wojsk-Amin-Hteit/
———————————————————