7 Luty 2019

Włochy zablokowały oświadczenie UE w sprawie uznania przewodniczącego parlamentu Wenezueli Juana Guaido za tymczasowego prezydenta tego kraju, poinformowało źródło dyplomatyczne w Brukseli. 

„Włochy na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE 31 stycznia — 1 lutego w Bukareszcie zawetowały oświadczenie w imieniu UE, które miała złożyć szefowa europejskiej dyplomacji Federica Mogherini, w którym stwierdzono, że ​​UE uzna Guaido, jeśli nie zostaną zorganizowane nowe wybory prezydenckie” — powiedział rozmówca agencji.

Według niego Unia Europejska i Urugwaj ogłosiły pierwsze ministerialne spotkanie międzynarodowej grupy kontaktowej ds. Wenezueli. Odbędzie się ono 7 lutego w Montevideo.

W sobotę, 26 stycznia, Niemcy, Francja, Hiszpania, a następnie Wielka Brytania i Holandia obiecały uznać Guaido za tymczasowego prezydenta, jeśli w ciągu ośmiu dni w Wenezueli nie zostaną zwołane nowe wybory. 

Później Parlament Europejski uznał Guaido za „prawowitego tymczasowego prezydenta” kraju i wezwał do podjęcia podobnej decyzji przez kraje UE.

Zdaniem wielu ekspertów sytuacja z oświadczeniem ws. Wenezueli jest kolejnym potwierdzeniem faktu, że wśród państw członkowskich UE nie ma jedności w sprawach polityki zagranicznej.

W szczególności szef Centrum Badań Geopolitycznych Eurocontinent Pierre-Emmanuel Thomann zauważył, że kraje UE dążą do znalezienia wspólnej płaszczyzny ze Stanami Zjednoczonymi, aby pokazać, że partnerstwo transatlantyckie funkcjonuje, ale „za tym kryje się chęć ukrycia obecności w UE głębokich różnic w kwestiach polityki zagranicznej, a także brak u Europejczyków wspólnej geopolitycznej wizji interesów UE”.

Za: https://pl.sputniknews.com/polityka/201902049739153-sputnik-wenezuela-guaido-ue/
——————————————-