7 Luty 2019

Iran dysponuje najnowszymi rakietami, które posiadają technologię balistyczną. Najbardziej skutecznymi wśród nich są Fair-5, Badr-1 czy Fateh-110. Oprócz tego Iran może również „pochwalić się” nowoczesnymi dronami bojowymi… A Stany Zjednoczone z wielkim niepokojem obserwują kolejne nowoczesne osiągnięcia wojskowe Iranu.

Pod koniec lat 80., po potwornie wyczerpującej wojnie irańsko-irackiej, Iran kupił od Chin i Korei Północnej potężne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe.

Z KRLD przybyły 240-mm M-1985 i po pewnym „dopracowaniu” te urządzenia zmieniły się w Fajr-3. W latach 90. narodziły się jeszcze potężniejsze Fajr-5, według niektórych danych krajowe opracowanie, a według niektórych doniesień – zmodyfikowany klon chińskiego systemu.

Pojawienie się sześciometrowej rakiety z prawie setką kilogramów materiałów wybuchowych w środku to kolejny prezent. Podobno istnieje nawet wersja z zasięgiem ognia 180 kilometrów! Co więcej, „Fajry” są naprowadzane z dokładnością do 250 metrów. Na jednej wyrzutni mogą znajdować się jednocześnie cztery takie pociski. Oznacza to, że „Fajr-5”, zgodnie z planem, są podobne do rosyjskich „Smierczy”, amerykańskich ATACMS i chińskich WS-2.

Przechowywane pod ziemią w Jemenie „Badr-1”, z powodzeniem wykorzystywane przez rebeliantów Huti przeciwko saudyjskiej koalicji, prawdopodobnie również należą do rodziny „Fajr”.

Rakiety „Fateh-110”: od postrachu terrorystów po „zabójcę lotniskowców”

A przecież Iran ma również pociski balistyczne „Fateh-110”.

Każde pokolenie „Fateh” zwiększa zasięg (do 300 kilometrów w najnowszych wersjach) i dokładność strzału.

We wrześniu 2018 roku „Fateh-110” wystrzelono z Iranu w pozycje Kurdów w Iraku – i nawet trafiły. Syryjscy towarzysze często używają ich przeciwko bojownikom.

Ale co najciekawsze (i co przeraża Stany Zjednoczone) – na bazie „Fateh-110” wykonano… rakietę przeciwokrętową! Nazwano ją „Khalij Fars”, czyli „Zatoka Perska” – z subtelnym napomknięciem.

Rzeczywiście przy masie głowicy wynoszącej 650 kilogramów ta naddźwiękowa rakieta może osiągnąć dowolny cel we wspomnianej zatoce.

Szczególnie duży i powolny – tankowiec, okręt desantowy, a nawet lotniskowiec.

Barka przeciwko rakietom „Khalij Fars”. Wygrała rakieta

Teraz Iran ma całą rodzinę rakiet przeciwokrętowych: „Khalij Fars” z optyczno-elektroniczną głowicą naprowadzającą, „Ormuz-1” z antyradarem i „Ormuz-2” z aktywną głowicą radiolokacyjną. Na każdy gust.

Ale to jeszcze nie wszystko!

Manewrujący „Soumar”: rakietowy detektyw

W marcu 2015 roku Iran zaprezentował pocisk manewrujący Soumar z zadeklarowanym zasięgiem – nie dużo, nie mało – trzy tysiące kilometrów.

Skąd się wziął? Przecież pociski dalekiego zasięgu wymagają najbardziej zaawansowanych technologii, a Iran wydaje się ich nie mieć. A może ma?

W 2001 roku jedna z republik byłego Związku Radzieckiego nielegalnie sprzedała Iranowi sześć pocisków manewrujących Ch-55 (tyle samo Chinom). Dobrze, że przynajmniej bez głowic jądrowych, ponieważ Ch-55 był przeznaczony właśnie do atomowego ataku na wrogów ZSRR.

Nawet jeśli nieco przesadzili z zasięgiem, 2500 kilometrów, podobnie jak u pierwotnych Ch-55, to wystarczająco do wielu celów.

Roboty bojowe: szachid

I na tym nie koniec… Iran ma jeszcze drony bojowe! Chociaż USA zazwyczaj drwią z dronu „Shahid-129” – mówią, że ich „drapieżcy” są znacznie lepsi, pociski również – ten szturmowy dron cicho wykonuje swoje zadania w Syrii i Iraku: niszczy terrorystów pociskami „Sadid”, a także koryguje ostrzał artyleryjski.

Zwłaszcza USA są zdezorientowane możliwością zainstalowania silnika odrzutowego i pocisków „powietrze-powietrze” na zmodernizowanym „Shahidzie”. Wtedy ten dron będzie niebezpieczny nie tylko dla amerykańskich baz na całym Bliskim Wschodzie, ale także dla samolotów.

W 2016 roku Iran uroczyście zaprezentował swój niewidoczny dron „Saegheh”, podejrzanie podobny do zaginionego Sentinela. „Zbieg okoliczności? Nie sądzę!” – uznali niektórzy w USA. I co robić? Najnowszy szpieg „odpłynął”.

W październiku 2018 roku irańskie drony zaatakowały bazę terrorystów w Iraku. Bojownicy zorganizowali atak samobójczy na paradzie w irańskim mieście Ahwaz – i otrzymali taką odpowiedź. Nieco wcześniej, w lutym, irański dron, który wystartował z bazy niedaleko syryjskiej Palmiry, został zestrzelony nad Izraelem.

Oznacza to, że nie tylko może przenosić broń, ale także ma przyzwoity zasięg.

Kolejny powód zmartwień Stanów Zjednoczonych.

Teraz w amerykańskich wojskowych pismach analitycznych często piszą, że pomysł prewencyjnego uderzenia na Islamską Republikę Iranu jest bardzo, bardzo zły.

Świat się zmienia, a wraz z nim równowaga sił.

Nie należy gardzić swoim przeciwnikiem – może okazać się nie taki głupi, jak się wydaje.

Iran po raz kolejny udowodnił tę militarną mądrość. 

——————————–

Pracownik naukowy Instytutu Badań Procesów Globalnych Fuad Izadi oraz politolog Ali Reza Rezahah opowiedzieli o tym, jaką rolę odgrywają Stany Zjednoczone w niepokojach wewnętrznych w Iranie. 

— Trump i jego sprzymierzeńcy nie traktują na poważnie danych służb wywiadowczych, których szefów wyznaczył sam prezydent, bo istnieją sprzeczności i nieporozumienia między nim a jego wybrańcami odnośnie kursu polityki zagranicznej USA — powiedział Izadi. Jak dodał, w jego dorocznym orędziu, którego test opublikowano w styczniu, mowa jest o nadciągających zagrożeniach. — Jednak interesujące jest to, że wypowiedzi Trumpa i jego zwolenników w większości przypadków różnią się od siebie. Na przykład, jeśli weźmiemy Iran, Rosję, Koreę Północną a nawet ścianę, która powinna zostać zbudowana na granicy z Meksykiem — wyjaśnił ekspert.

Jako przykład takich sprzeczności Izadi podał wypowiedzi Boltona na temat Iranu: „Słowa Boltona, że Iran nie ujrzy 40. rocznicy rewolucji islamskiej, podczas gry w materiale (szefa wywiadu USA) mowa jest o tym, że nawet jeśli w Iranie odbędą się demonstracje, nie doprowadzą do niczego, są przykładem sprzeczności”. 

Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ:  https://pl.sputniknews.com/opinie/201902069760512-USA-Iran-zamieszki-interwencja-Trump-Sputnik-Polska/?utm_source=https://pl.sputniknews.com/swiat/201902079763872-Sputnik-polska-wojsko-militaria-najgrozniejsze-iranskie-rakiety-fair-5-Fateh-110-drony-bojowe-Shahid-129-Hoveizeh/&utm_medium=short_url&utm_content=kDPf&utm_campaign=URL_shortening
Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201902079763872-Sputnik-polska-wojsko-militaria-najgrozniejsze-iranskie-rakiety-fair-5-Fateh-110-drony-bojowe-Shahid-129-Hoveizeh/
—————————————————-