9 Luty 2019

Francja odwołała w czwartek swojego ambasadora we Włoszech po tym, jak wicepremier Włoch Luigi Di Maio spotkał się z francuskimi “żółtymi kamizelkami”, a przywódcy włoscy zaliczyli kilka krytycznych komentarzy publicznych na temat rządu francuskiego i prezydenta Emmanuela Macrona.

Rzeczniczka francuskiego MSZ Agnes von der Muhll powiedziała, że ​​ambasador został wezwany na “konsultacje” i wezwała Włochy do podjęcia działań na rzecz przywrócenia przyjaznych stosunków godnych “naszego wspólnego przeznaczenia”.

Wicepremier Di Maio po spotkaniu z francuskimi demonstrantami powiedział, że jego Ruch 5 Gwiazd, któremu przewodzi, jest gotów pomóc “żóltym kamizelkom” i oskarżył Francję o podsycanie europejskich problemów imigracyjnych. Wcześniej drugi wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini nazwał Macrona “okropnym prezydentem”. Powiedział, że ma nadzieję, że francuscy wyborcy prześlą Macronowi wiadomość podczas wyborów europejskich, dając poparcie Marine Le Pen.

Tymczasem włoscy socjaldemokraci z Partii Demokratycznej (Partito Democratico, PD) byłego premiera Matteo Renzi’ego przeprosił francuski rząd za to, że aktualni liderzy państwa wspierają “żółte kamizelki”.

To skłoniło przewodniczącą nacjonalistycznej partii Bracia Włosi (Fratelli d’Italia, FdI) do nazwania lewicowców “zdrajcami”.

W wyborach w 2018 r. Bracia Włosi wystartowali w ramach koalicji centroprawicy, która otrzymała najwyższe poparcie na poziomie około 37% głosów. FdI poparło po około 3,5% głosujących w wyborach do każdej z izb. Ugrupowanie wywalczyło łącznie około 50 mandatów w parlamencie z puli proporcjonalnej i większościowej. FdI nie weszło jednak do koalicji rządowej.

– Jako parlamentarzystka Republiki Włoskiej, jako Włoszka, czuję się głęboko oburzona. Jestem zdegustowana listem Partii Demokratycznej do rządu francuskiego, w którym pokornie przepraszają oni za stanowisko rządu włoskiego – mówi w opublikowanym na Facebooku nagraniu – Przepraszam, ale za co? Czy francuska partia kiedykolwiek przeprosiła Włochów i Włochy, kiedy prezydent Macron określił nas jako cynicznych i nieodpowiedzialnych? Nikt nigdy nie przeprosił nas za francuskie drapieżne działania wobec włoskiej gospodarki w ciągu ostatnich lat. Nikt nigdy nie przeprosił nas za wojnę w Libii, która bojkotowała interesy Włoch i broniła interesów Francji.

– Nikt nigdy nie przeprosił nas. Wiecie dlaczego? Ponieważ w każdym innym kraju, w czasie kryzysu, wszystkie partie popierają własny naród, niezależnie od tego, czy są partiami odpowiedzialnymi za czyny (rządu – przyp. red.). W takich przypadkach albo zachowujesz się jak patriota, albo jesteś zdrajcą. A tu, we Włoszech, mamy Partię Demokratyczną złożoną ze zdrajców! (..) Mam nadzieję, że prezydent Mattarella zadzwoni do przywódców Partii Demokratycznej, aby im przypomnieć, że reprezentują naród włoski, a nie Francuzów – orzekła Meloni.

Za: facebook.com
Za: https://dzienniknarodowy.pl/zdrajcy-liderka-nacjonalistycznych-braci-wlochow-o-tamtejszej-totalnej-opozycji-wideo/
———————————————-