11 Luty 2019

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro na ćwiczeniach wojskowych

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zainaugurował w niedzielę największe w historii kraju cywilno-wojskowe ćwiczenia „Dwusetlecie Angostury-2019”, w których wezmą udział zarówno siły zbrojne, jak i pospolite ruszenie republiki. 

Przed rozpoczęciem manewrów lider państwa przybył do położonego niedaleko stolicy Wenezueli przybrzeżnego stanu Miranda, gdzie zapoznał się z modelami sprzętu wojskowego, w tym z wyrzutniami rakiet rosyjskiej produkcji, które są używane przez armię Wenezueli.

Ćwiczenia odbędą się w dniach od 10 do 15 lutego. Jak zaznaczył Maduro w swoim niedawnym przemówieniu, będą „największymi i najbardziej ambitnymi ze wszystkich, jakie kraj przeprowadził w swojej 200-letniej historii”. Według prezydenta Wenezuela będzie musiała wziąć pod uwagę doświadczenia z poprzednich operacji i ocenić scenariusze możliwych zagrożeń militarnych.

Ćwiczenia poświęcono 200. rocznicy Kongresu w Angosturze, który został zwołany 15 lutego 1819 roku z inicjatywy Simona Bolivara w stolicy prowincji Wenezueli wyzwolonej spod hiszpańskiego panowania — Angosturze. Kongres ponownie ogłosił niepodległość Wenezueli (wcześniej ogłoszono ją w 1811 i 1813 roku) i mianował Bolivara tymczasowym prezydentem i naczelnym głównodowodzącym armii republiki.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201902119790805-Wenezuela-cwiczenia-wojskowe-Nicolas-Maduro-Sputnik-Polska/
——————————————–