11 Luty 2019

Prof. Marco Marsilio, senator nacjonalistycznej partii Bracia Włosi (Fratelli d’Italia, FdI), został nowym gubernatorem Abruzji. Abruzja (Abruzzo) to region administracyjny we Włoszech, leżący w centralnej części Półwyspu Apenińskiego, nad Morzem Adriatyckim, ze stolicą w L’Aquila.

Zwycięzca otrzymał 299 949 głosów, co daje wynik 48,03% . Centrolewicowy Giovanni Legnini był drugi z wynikiem 31,28%, na trzecim miejscu uplasowała się Sara Marcozzi z współrządzącego krajem Ruchu 5 Gwiazd (M5S) z 20,20%. Ostatni był Stefano Flajani – kandydat narodowo-radykalnego CasaPound, który otrzymał 0,47%.

Bracia Włosi otrzymali oficjalne wsparcie Ligi wicepremiera Salvini’ego oraz Forza Italia byłego wielokrotnego premiera Silvio Berlusconi’ego.

Prof. Marsilio jest filozofem, wykłada na rzymskim Link Campus University.

W wyborach w 2018 r. Bracia Włosi wystartowali w ramach koalicji centroprawicy, która otrzymała najwyższe poparcie na poziomie około 37% głosów. FdI poparło po około 3,5% głosujących w wyborach do każdej z izb. Ugrupowanie wywalczyło łącznie około 50 mandatów w parlamencie z puli proporcjonalnej i większościowej. FdI nie weszło jednak do koalicji rządowej.

Za: ansa.it
Za: https://dzienniknarodowy.pl/wlochy-narodowiebory-zostal-nonu-abruzja/
————————————-