23 Luty 2019 

Kościół w Canterbury

Duchowni w Wielkiej Brytanii zostali zwolnieni z obowiązku odprawiania mszy co niedziela. Istniejące od 400 lat prawo kanoniczne zostało zmienione przez synod zarządzający Kościołem Anglii – podaje BBC.

Rozporządzenie z 1603 roku, zgodnie z którym anglikańscy duchowni mają obowiązek odprawiania mszy co niedziela, zostało uznane za nieaktualne. Związane jest to ze spadającą frekwencją w kościołach oraz tym, że jeden ksiądz może zarządzać nawet 20 kościołami na obszarach wiejskich i żeby zrezygnować z niedzielnego nabożeństwa w którymś z nich musi prosić o zezwolenie od biskupa.

O zmianę w prawie kanonicznym wnioskował po raz pierwszy w 2014 roku Pete Broadbent. Po podjęciu przez synod decyzji przekazał on dziennikarzom, że zmiana nie odbije się na parafianach, zwłaszcza tych w podeszłym wieku, którzy muszą jeździć na nabożeństwo do innej wsi. Broadbent zauważył, że taka praktyka i tak od dawna istnieje.

Poza zmianami w harmonogramie nabożeństw, na posiedzeniu Synodu przyjęto też sześć zasad, jakimi duchowni powinni się kierować w kontaktach z przedstawicielami społeczności LGBT. Duchowni proszeni są o to, by parafian LGBT traktowali jak „prezent, a nie problem” i zachęcali do uczestnictwa w życiu kościoła. Księży poproszono też o liczenie się z uczuciami mniejszości seksualnych w czasie dyskusji teologicznych i walczenie z przesądami względem nich.

Za: pl.sputniknews.com
——————————————–