11 Marzec 2019

Rosja i Syria oskarżyły Stany Zjednoczone o „myślenie kolonialne” ze względu na sytuację w obozie dla uchodźców w Rukbanie, czytamy we wspólnym oświadczeniu międzyresortowych sztabów koordynacyjnych obu krajów.

Terytorium wokół Rukbanu nadal należy do bojowników, którzy według rosyjskich wojskowych są nadzorowani przez pobliski amerykański garnizon wojskowy. Tymczasem w Rukbanie, według Rosji i Syrii, ma miejsce katastrofa humanitarna. 

„Waszyngton nie przejmuje się katastrofą humanitarną w obozie, która wybuchła z jego winy, i stara się przerzucić odpowiedzialność na Rosję i Syrię. Dla USA wygodne jest jak najdłuższe utrzymywanie obozu tymczasowo przesiedlonych osób pod Al-Tanf, aby usprawiedliwić swoją nielegalną obecność na południu republiki” — czytamy w oświadczeniu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych „donosi o istnieniu w obozie «niewolnictwa żywnościowego», wczesnych małżeństw, nadużyć seksualnych, kradzieży i przemocy, głodu i chorób, złych warunków sanitarnych i dotkliwego braku wody pitnej” — czytamy w dokumencie.

Aby wydostać się z obozu, nadal trzeba zapłacić 300 dolarów, „co jest po prostu niemożliwe dla wielu mieszkańców”.

„Wiele faktów potwierdzają zdjęcia satelitarne, na których wyraźnie widać wokół Rukbanu bariery ochronne, potężny mur i specjalnie wyposażony punkt kontrolny. Te bariery bardziej przypominają „zagrody”… A ich [uchodźców] tzw. swoboda przemieszczania się jest porównywalna do wolności zwierząt w klatce lub wolierze. To jest zupełnie w duchu kolonialnego myślenia Amerykanów” — podkreślono w oświadczeniu.

W związku z powstałą sytuacją Federacja Rosyjska i Syryjska Republika Arabska zwróciły się do społeczności światowej z prośbą o „rozpoczęcie dyskusji o problemach obozu na wszystkich platformach międzynarodowych i krajowych”.

Wzywamy amerykańskich partnerów do natychmiastowego i sensownego dialogu w celu rozwoju środków i konkretnych rozwiązań, aby ratować mieszkańców obozu, którzy są praktycznie w getcie, siłą pozbawieni wolności. Jako pierwszy krok i akt dobrej woli proponujemy wspólnymi wysiłkami wszystkich stron ewakuację z obozu najbardziej cierpiących mieszkańców: chorych, starszych, kobiet i dzieci — podsumowano w dokumencie.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019031110035501-sputnik-rosja-syria-usa/

————————————-