12 Marzec 2019

 Szyb naftowy na polu w pobliżu El Tigre w Wenezueli
 
Sekretarz stanu USA oskarżył koncern „Rosnieft” o kupowanie ropy od Wenezueli wbrew amerykańskim sankcjom. Reżim sankcyjny Waszyngtonu przeciwko Caracas to zwykły faryzeizm – uważa politolog Jewgienij Bień, który skomentował sytuację w wywiadzie dla Sputnika.
 
„Rosyjski koncern państwowy Rosnieft w dalszym ciągu kupuje surową ropę od PDVSA wbrew sankcjom Stanów Zjednoczonych. Dyrektor wykonawczy firmy Igor Sieczyn cały czas rzuca reżimowi Wenezueli koło ratunkowe” — powiedział Pompeo dziennikarzom.

Oprócz tego polityk oskarżył rosyjskie firmy o „skupowanie rezerw złota” Wenezueli. „Rosyjskie firmy cały czas próbują pomagać reżimowi Maduro, wymieniając rezerwy złota kraju na gotówkę» — twierdzi sekretarz stanu USA.

11 marca Stany Zjednoczone wprowadziły ograniczenia przeciwko rosyjskiemu bankowi Evrofinance Mosnarbank, zarzucając mu wspieranie objętego sankcjami wenezuelskiego koncernu naftowego Petroleos de Venezuela SA (PDVSA).

Sytuację w wywiadzie dla Sputnika skomentował publicysta, politolog, kierownik Moskiewskiego Klubu Politologicznego Jewgienij Bień.

 „Cynizm Stanów Zjednoczonych przechodzi już wszelkie granice. Proszę zwrócić uwagę: Waszyngton nawet nie ukrywa, że lobbuje przewrót w Wenezueli. W USA zastosowano szereg rozwiązań, umożliwiających ingerowanie w porządek międzynarodowy, w tym przy użyciu siły. I na tym tle Waszyngton próbuje rzucać kłody pod nogi rosyjskim organizacjom, dyktować im, z kim mają handlować i jak organizować swoje kontakty biznesowe. 

W tej sytuacji reżim sankcji to kompletny faryzeizm. Kierowanie się opinią USA w warunkach wszechobecnych podwójnych standardów byłoby co najmniej dziwne. Trzeba mieć świadomość, że od ostatnich pięciu lat wprowadzanie sankcji to jedna z ważnych stron życia USA. Dla nich jest to organiczne i naturalne. Ale to ich choroba, a nie nasza. To ich problemy” — powiedział Jewgienij Bień.

Pod koniec stycznia USA wprowadziły sankcje przeciwko PDVSA. Do wenezuelskiego giganta należy także amerykański holding Citgo Petroleum. Moce trzech jego rafinerii to 749 tys. baryłek ropy na dobę. Firmy z USA mają teraz przelewać pieniędze za wenezuelską ropę na specjalne konto, do którego władze Wenezueli nie mają dostępu.

Rosja będzie bardzo ostro reagować na próby pozbawienia rosyjskich firm inwestycji w Wenezueli, powiedział wcześniej ambasador kraju w Caracas Władimir Zajemski. Jak podkreślił, ryzyko inwestycyjne w Wenezueli rzeczywiście istenieje, jednak związane jest z postępowaniem Waszyngtonu, a nie Caracas. Dyplomata podkreślił w wywiadzie dla „Rossijskiej Gaziety”, że wszystkie rosyjskie projekty inwestycyjne zostały zatwierdzone i są zgodne z wenezuelskim ustawodawstwem oraz normami międzynarodowymi.

Za: https://pl.sputniknews.com/polityka/2019031210043459-usa-sankcje-wenezuela-sputnik/
———————————————