14 Marzec 2019

Syryjska armia ustawiła flagę narodową na południowym zachodzie prowincji Dara na granicy z Jordanią. Syryjska armia zakończyła operację wyzwolenia prowincji Dara.
 
Wojna w Syrii została rozpętana z powodu ingerencji sił zewnętrznych pod pretekstem zmiany przywództwa kraju, podczas gdy obecność wojskowa Rosji znacznie wzmocniła walkę z terroryzmem, powiedział niezależny deputowany tureckiego parlamentu Ozturk Yilmaz w rocznicę wybuchu konfliktu zbrojnego w Syrii 15 marca 2011 roku.

Pod koniec 2017 roku ogłoszono zwycięstwo nad grupą terrorystyczną Państwo Islamskie (PI, zakazana w Federacji Rosyjskiej) w Syrii i Iraku. W niektórych częściach kraju nadal trwa likwidacja terrorystów. W tej chwili na pierwszy plan wysuwa się polityczne uregulowanie, odbudowa Syrii i powrót uchodźców. 

„Interwencja sił zewnętrznych pod pretekstem zmiany władzy i pod wpływem fantazji na temat «arabskiej wiosny» otworzyła drogę do katastrofy w Syrii. Po tym stabilność zmniejszyła się w całym regionie, w tym w Turcji. Istnieje jedyny sposób na rozwiązanie konfliktu syryjskiego – zapewnienie integralności terytorialnej i jedność polityczna Syrii. Podział kraju nie może być alternatywą, ponieważ przyniesie jeszcze więcej chaosu” – powiedział rozmówca agencji.

Najważniejszą lekcją, jaką należy wyciągnąć z kryzysu syryjskiego, jest to, że interwencja zewnętrzna nie przyczynia się do rozwiązania spornych kwestii, a wręcz przeciwnie, dalej je pogłębia, zauważył deputowany. „Widzieliśmy to nie tylko w Syrii, ale także w Libii, Egipcie. Wmuszanie demokracji oznacza rozdrażnianie i wrogie nastawianie lokalnej ludności, sprowokowanie jeszcze bardziej napiętej sytuacji konfliktowej. Ponieważ wszelkie próby krajów trzecich zmiany lidera w kraju są postrzegane przez lokalną ludność nie jako szczery zamiar, ale jako ingerencja” – powiedział Yılmaz. 

„Obecność Rosji i jej aktywne działania znacznie wzmocniły walkę z terroryzmem w Syrii i regionie. (Prezydent Syrii Baszar) al-Asad był niemal politycznym trupem, ale Rosja go poparła i usiadła przy stole negocjacyjnym – było to wielkie zwycięstwo rosyjskiej dyplomacji, a także al-Asada. Wzrósł także wpływ Iranu. Turcja początkowo działała w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi, ale później została sama. W wyniku wielu błędów politycznych i ryzyka w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa wpadła w trudną sytuację, jednak potem zaczęła działać wspólnie z Rosją i Iranem” – powiedział deputowany.

Turcja wraz z Federacją Rosyjską i Iranem jest gwarantem rozejmu w Syrii.

Za: https://pl.sputniknews.com/opinie/2019031410059214-sputnik-turcja-syria-ingerencja-wojna-terrorysci/

———————————————