19 Marzec 2019

Aktywiści ruchu „Białe Hełmy” w Aleppo w Syrii
 
Syryjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w poniedziałek nazwało desperacką decyzję Stanów Zjednoczonych o przeznaczeniu pięciu milionów dolarów na podejrzewanych o terroryzm aktywistów z „Białych Hełmów” i wezwało Waszyngton do zaprzestania finansowania terroryzmu.
 
Stany Zjednoczone chcą przeznaczyć 5 milionów dolarów na „Białe Hełmy” w Syrii, a także na międzynarodowy bezstronny i niezależny mechanizm dochodzenia w sprawie przestępstw w Syrii, podał 14 marca Departament Stanu. Należy zauważyć, że taki rozkaz został wydany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i musi zostać zatwierdzony przez kongres.

W oświadczeniu syryjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazywa „Białe Hełmy” oddziałem do operacji specjalnych „Dżebhat an-Nusry” i „Państwa Islamskiego”, odnotowuje także udział działaczy organizacji w tworzeniu sfabrykowanych filmów o atakach chemicznych.

„Ten desperacki krok Stanów Zjednoczonych, po podobnej akcji Kataru, potwierdza, że Stany Zjednoczone wciąż liczą na wsparcie terroryzmu w osiąganiu celów w Syrii i regionie oraz w interesie izraelskich okupantów”, głosi oświadczenie. Wcześniej w lutym władze Kataru ogłosiły przyznanie dla tej organizacji dwóch milionów dolarów.

„Należy zauważyć, że takie kroki Stanów Zjednoczonych nie powstrzymają walki Syrii z terrorystami, aż do wyzwolenia całego terytorium Syrii z rąk terrorystów”.

Syria zdecydowanie potępia wspieranie terrorystów przez Waszyngton, w szczególności “Białych Hełmów” i wzywa administrację Stanów Zjednoczonych… do zaprzestania finansowania i dostarczania broni do Dżebhat an-Nusry i powiązanych z nią grup terrorystycznych

– głosi oświadczenie.

Organizacja „Białe Hełmy”, szeroko znana i wspierana na Zachodzie, zadeklarowała jako swój cel ratowanie ludności cywilnej w strefach walki, ale jest oskarżana przez władze syryjskie o powiązania z ekstremistami i prowadzenie wrogich działań propagandowych.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wczesniej nazywało „Białe Hełmy” elementem kampanii informacyjnej oczerniającej władze syryjskie, a w szczególności oskarżało je o kwietniową prowokację, która dała Zachodowi pretekst do oskarżenia Damaszku o używanie broni chemicznej i atakowanie obiektów rządowych.

Za: https://pl.sputniknews.com/polityka/2019031910082585-Syrii-potepiono-USA-finansowanie-Biale-Hemy-Sputnik/

—————————————————————

KTO PRZYGARNIE “BIAŁE HEŁMY?”

Witamy w Wielkiej Brytanii

© SPUTNIK . VITALIY PODVITSK