12 Kwiecień 2019

Poniedziałkowe spotkanie autorskie w Zgierzu z Marianem Miszalskim, znanym publicystą, pisarzem i tłumaczem, zostało przełożone na 30 kwietnia – poinformowali organizatorzy.

Klub imienia Romana Dmowskiego w komunikatach zamieszczonych na Facebooku i stronie internetowej poinformował o przełożeniu spotkania ze względu na problemy lokalowe.

We wtorek miasto Zgierz wypowiedziało salę w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy, motywując to tym, że spotkanie „ma charakter antysemicki”. W sprawę wmieszał się też prezydent Zgierza, pisząc o tym na portalu społecznościowym: Nie było i nie będzie zgody na takie spotkania, kogokolwiek by dotyczyły. Także wynajem drugiego lokalu nie doszedł ostatecznie do skutku – pomimo początkowej zgody.

Prezes Klubu imienia Romana Dmowskiego Kamil Klimczak odniósł się do zaistniałej sytuacji w komunikacie wydanym w czwartek rano: Wracamy do bardzo ponurych czasów, gdy o tym, co wolno mówić, decydował Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, zwany cenzurą.

– Spotkanie się odbędzie. Nie pozwolimy na ograniczanie swobody debaty publicznej. Zaistniała sytuacja zmusza nas jednak do zmiany terminu wydarzenia. Spotkanie odbędzie się 30 kwietnia; o miejscu poinformujemy w stosownym czasie – deklarują władze Klubu.

Czyżby realizował się scenariusz, o którym mówił w styczniu Stanisław Michalkiewicz, że „będziemy likwidować nienawistników”?

***************
Klub im. Romana Dmowskiego wydał również oświadczenie w tej sprawie:

W związku z zamieszaniem wytworzonym wokół organizowanego przez Klub imienia Romana Dmowskiego spotkania autorskiego z Marianem Miszalskim w Zgierzu, podajemy do wiadomości opinii publicznej dokładny przebieg wydarzeń z tym związanych oraz nasze stanowisko.

Pan Marian Miszalski jest znanym i cenionym w kręgach prawicowych pisarzem, tłumaczem i publicystą. W latach PRL działał w opozycji antykomunistycznej. Oddział Klubu im. Dmowskiego postanowił zorganizować spotkanie, którego celem było przede wszystkim przybliżenie osoby autora i jego dorobku mieszkańcom naszego miasta. Jego ostatnie publikacje książkowe to: „Najnowsza spiskowa historia Polski” i „Żydowskie lobby polityczne w Polsce”.

Początkowo spotkanie autorskie miało odbyć się w poniedziałek, 15 kwietnia, w sali konferencyjnej Parku Kulturowego Miasto Tkaczy, co zostało zaakceptowane przez odnośne jednostki organizacyjne miasta. Po rozpoczęciu akcji plakatowej promującej wydarzenie, alarm podniósł jeden z działaczy zgierskiego SLD, węsząc w tytule jednego z dzieł p. Miszalskiego – „antysemityzm”. To bezpodstawne oszczerstwo skutkowało wypowiedzeniem sali z iście kuriozalnym uzasadnieniem, że spotkanie ma być „antysemickie” i „godzi w uczucia mniejszości narodowej”. Takie pomysły lęgną się jedynie w głowach lewackich fanatyków, węszących antysemityzm i faszyzm pod każdym kamieniem. Takie stwierdzenia są w sposób oczywisty kłamliwe, zostały zapewne sporządzone na polityczne zamówienia. Oczerniają nie tylko Klub, ale też pana Mariana Miszalskiego.

Jeszcze tego samego dnia (8 kwietnia) uzyskaliśmy telefoniczną zgodę Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” na organizację spotkania w jego pomieszczeniach. Już następnego dnia została ona wycofana – to „jacy szatani byli tam czynni” pozostawiamy pod rozwagę opinii publicznej.

Powyższy przebieg wypadków, zwłaszcza postawa władz miasta Zgierza budzi nasze najwyższe oburzenie. Jest to powrót do niezwykle ponurych czasów, gdy o tym, co można pisać i mówić decydował Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, zwany potocznie cenzurą. Rugowanie publicystów z przestrzeni publicznej za sam tytuł książki to metody iście bolszewickie i zasługujące na najwyższe potępienie. Od pewnego czasu można zauważyć pewną prawidłowość: gdy tylko w przestrzeni publicznej pojawi się słowo „Żyd” to jeżeli słowo to wypowiadają narodowcy to jest to „antysemityzm” i „mowa nienawiści”. Dodatkowo, powyższe zajścia dowodzą ponad wszelką wątpliwość, że żydowskie lobby polityczne w Polsce żyje i ma się dobrze…

Uspokajamy naszych sympatyków: spotkanie autorskie z Marianem Miszalskim w Zgierzu odbędzie się. Musimy jednak wobec rozpętanej przez siły wrogie sprawie polskiej nagonki, przesunąć je w czasie. Spotkanie odbędzie się 30 kwietnia br. w godzinach wieczornych; o dokładnym miejscu i czasie poinformujemy w stosownym terminie.

Czołem Wielkiej Polsce!

Zgierz, 11 kwietnia 2019 roku
W imieniu Klubu imienia Romana Dmowskiego:
Kamil Klimczak – prezes Zarządu Głównego
Za: https://dzienniknarodowy.pl/cenzura-zgierzu-wyklad-o-zyicki/
——————————————