15 Kwiecień 2019

Moskwa i Caracas prowadzą wspólne dochodzenie ws. ataków na obiekty energetyczne Wenezueli – poinformował w wywiadzie dla Sputnika wiceszef MSZ Rosji Oleg Syromołotow.

Udzielamy wenezuelskim przyjaciołom niezbędnej pomocy. (…) Według danych legalnego rządu kraju na czele z Nicolasem Maduro, a także informacji innych zaufanych źródeł, 7 marca tego roku na sektor elektroenergetyczny Wenezueli przeprowadzono atak z zagranicy – powiedział dyplomata.

Jak podreślił Syromołotow, chodzi o zdalne zakłócanie systemów dystrybucji energii elektrycznej, na których zamontowano sprzęt, wyprodukowany w jednym z państw Zachodu.

Ataki na elektrownie wodne Wenezueli

W ubiegłym tygodniu Nicolas Maduro oświadczył, że Wenezuela odpiera codziennie od dwóch do czterech ataków na system energetyczny kraju.

W ciągu ubiegłego miesiąca wenezuelskie elektrownie wodne miały ogromne problemy. Na przykład 7 marca doszło do awarii w elektrowni wodnej El-Guri, która spowodowała bezprecedensowe przerwy w dostawach. Co najmniej 20 z 23 stanów państwa zostało odciętych od prądu. Fabryki i instytucje państwowe nie funkcjonowały prawie przez tydzień.

Korporacja państwowa Corpoelec nazwała to dywersją i epizodem wojny energetycznej przeciwko Wenezueli.

Wieczorem 25 marca w Wenezueli po raz kolejny doszło do ogromnego blackoutu: co najmniej 16 z 23 stanów, a także region stołeczny zostały całkowicie lub częściowo odcięte od prądu.

Później dostawy energii elektrycznej udało się przywrócić na prawie całym terytorium Republiki Boliwariańskiej, jednak 26 marca minister łączności i informacji Jorge Rodriguez kraju poinformował o nowym ataku na system energetyczny Wenezueli.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/2019041510208775-rosja-pomoze-wenezueli-przeprowadzic-dochodzenie-atakow-na-obiekty-energetyczne-sputnik/

—————————————————–