23 Kwiecień 2019

Prokuratura bierze się za głośne wydarzenia, które miały miejsce w Wielki Piątek na Podkarpaciu, czyli tzw. Sąd nad Judaszem. Prokuratura w Jarosławiu (Podkarpackie) zleciła policji zgromadzenie dowodów w związku z wydarzeniami w Pruchniku.

Przypomnijmy, że media głównego ścieku w Wielką Sobotę rozpętały aferę związaną z tym, co miało dziać się w piątek w Pruchniku. W małej podkarpackiej miejscowości doszło do „sądu nad Judaszem”.

O czym mowa? O starej tradycji „sądu nad Judaszem”, czyli biciu kukły Judasza, która obecnie praktykowana jest w małej miejscowości w Polsce. Choć praktykowana to dużo powiedziane – w tym roku odbyła się po raz pierwszy od 10 lat.

Co ciekawe media polskojęzyczne nie piszą o tym, że jest to sąd na zdrajcą, ale że chodzi o bicie Żyda. W podobnym tonie utrzymane są artykuły w prasie izraelskich. – Polski tłum bije i wypala kukłę Judasza w kapeluszu, ultraortodoksyjnego Żyda z pejsami – pisze „Times of Israel”.

Teraz do sprawy włączyła się prokuratura. Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu Marta Pętkowska, prokurator rejonowy w Jarosławiu z urzędu podjął działania zmierzające do zebrania dowodów w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z artykułu 257 kk.

Artykuł 257 kk dotyczy znieważania grupy lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości. Za tego typu przestępstwo grozi do 3 lat więzienia. Po tej informacji głos zabrał Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

– Dosyć! Ile można znosić te połajanki od Żydów? Czy każde zmarszczenie brwi izraelskiego dziennikarza musi budzić panikę polskich ministrów, nadgorliwe reakcje Episkopatu czy akcję prokuratury? – pisze Winnicki.

– Działacze Ruch Narodowy Podkarpacie jadą do Pruchnika, będziemy wspierać mieszkańców– informuje kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ramienia Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy.

LINK: https://nczas.com/2019/04/23/skandal-mieszkancom-pruchnika-groza-3-lata-wiezienia-za-sad-na-judaszem-winnicki-dosyc-ile-mozna-znosic-te-polajanki-od-zydow/?fbclid=IwAR0yBodqHtuvOvV8Kv6xHXKKniTHLAh4nzpTNDxtzVZiIQZK0rPHbs7xro0

——————————————————————